Грижа за устните през зимата: Топ 5 лесни и прости правила

Студения сезон, който поставя кожата ни, включително устните, пред сериозни предизвикателства, затова е важнмо да положим грижа за устните през зимата.

Студеният въздух, вятърът и сухият климат могат да доведат до напукване, изсушаване и дискомфорт.

Устните, за разлика от останалата част на кожата, нямат мастни жлези и естествено овлажняване, което ги прави особено уязвими през студените месеци.

Грижа за устните през зимата

Грижата за тях през зимата е не само въпрос на красота, но и на здраве, като правилният подход може да предотврати раздразнения и да поддържа сухите устни меки и хидратирани. В тази статия ще разгледаме най-добрите практики и продукти за защита на устните през зимата.

За да предпазите устните си от студ и вятър, ще ви трябва балсам или хигиенично червило. През зимата устните страдат от въздействието на студ, вятър и мраз – изсушават се, напукват се и се белят. Как да овлажнявате, подхранвате и предпазвате кожата на устните от увреждане, ще разберете по-долу в тази статия.

Правило № 1: изберете балсам в зависимост от проблема

По кожата на устните няма мастни жлези. Тя не е покрита с тънък лъскав слой кожна мазнина, която се появява към края на деня по челото, носа и бузите. През зимата, когато въздухът в отопляваните помещения е сух, той бързо губи влага. Дехидратацията и сухотата допринасят за образуването на пукнатини по време на атмосферни влияния.

За да предпазите устните си от студ и вятър, ще ви трябва балсам или хигиенично червило. В зависимост от производителя те изпълняват идентични функции или се различават по функции.

Хигиеничното червило предпазва кожата от вятър и студ, омекотява и подхранва. Балсамът предпазва кожата от вятър и студ, заздравява рани и пукнатини, възстановява, овлажнява, подхранва.

Ако устните ви са напукани, имате нужда от балсам с овлажняващи свойства, успокояващи, възстановяващи и противовъзпалителни съответно. При обветряване – балсам или червило на основата на масла за омекотяване и подхранване на кожата. Следва – овлажняващ балсам, защото маслата не овлажняват кожата.

Правило № 2: използвайте червило или балсам, ако е необходимо

Когато полагате грижа за устните през зимата и сте вкъщи, а устните ви не са наранени, няма нужда да използвате балсам или червило. Колкото повече го използвате, толкова по-често имате нужда от него.

Повечето балсами и червила съдържат масла. Попиват бързо и предизвикват усещане за сухот, подхранват, но не овлажняват кожата. Искайки да премахнете сухотата, нанасяте отново балсам или червило и така се получава затворен кръг.

Също така, червилото може да съдържа растителен и животински парафин. Създава тънък защитен филм върху повърхността на кожата, който нарушава процеса на клетъчно дишане. Минералното масло има същия ефект. Омекотява кожата и предотвратява загубата на влага, но при постоянна употреба изкуствено създава ефект на сухота.

Избягвайте в състава на балсам или червило:

  • минерално масло;
  • парафин;
  • фенол;
  • петролно желе;
  • камфор;
  • ментол;
  • синтетични аромати;
  • алкохол във висока концентрация;
  • триетаноламин (TEA).

* желани съставки – натурални масла, мед, d-пантенол, азулен, глицерин, растителни екстракти, витамини В12, Е, С.

Правило № 3: Грижа за устните през зимата с овлажнител

Ако устните ви постоянно се белят и напукват през зимата, купете крем за контура на устните с хидратиращ ефект. Съставът му може да съдържа пептиди, аминокиселини, хиалуронова киселина, алантоин, мезотерапевтичен комплекс NCTF, сквален, морски водорасли. В крема с подхранващ ефект преобладават натуралните масла.

За тази цел можете да използвате и крем за клепачите или зоната около очите. Мастните жлези почти липсват под очите, липсват на клепачите, както и на устните.

Крем за кожата на устните:

  • осигурява повдигащ ефект;
  • интензивно овлажнява;
  • успокоява;
  • възстановява увредената кожа;
  • подобрява микроциркулацията.

Правило № 4: ексфолиране на кератинизирани кожни клетки

Ексфолирането на кератинизираните клетки стимулира регенерацията на кожните тъкани. През зимата се препоръчва ексфолиране веднъж на две седмици. Използвайте мек пилинг за кожата на устните.

В домашни условия може да си направите медено-захарен скраб по следния начин:

Смесете фино смляна захар (1 ч.л.) със зехтин (1 ч.л.) и течен мед (1-2 ч.л.). Нанесете скраба върху почистени устни с помощта на памучен тампон. След 2-3 минути изплакнете с топла вода и нанесете устните си с хидратиращ балсам или крем.

Номер № 5: Грижа за устните през зимата – не ги облизвайте

Себумът омекотява кожата и я предпазва от микроби, като създава водно-липиден филм върху роговия слой на епидермиса. Кожата на устните няма мастни жлези, така че винаги е беззащитна. В затоплена стая, където въздухът е сух или навън, имаме желание често да оближем устните си. Тоест, ви ги навлажнете.

Когато правим това, те изсъхват още повече. Създава се усещане за стягане и  микропукнатини. Затова не облизвайте устните си и научете децата на това правило. Носете със себе си хигиенично червило или балсам. Те ще предпазят устните ви от вятър и замръзване и ще премахнат необходимостта от облизване на устните ви.

***

За да предпазим устните си и да ги поддържаме здрави, е необходимо да прилагаме подходящи грижи, като редовна хидратация, използване на балсам със защитни съставки като пчелен восък, карите и витамини, както и избягване на вредни навици като облизване на устните. Съчетанието на превенция и правилна грижа ще ни помогне да се радваме на меки, здрави и привлекателни устни през цялата зима.

Виж още:

Научавайте винаги първи най-новото от Тами Бг, като ни последвате в Google Новини

Препоръчано