Ден на хляба: Отбелязваме световния ден на насъщния на 16-ти октомври

На 16-ти октомври светът отбелязва един от най-важните и значими празници, посветени на насъщния - Световния ден на хляба.

Този ден ни напомня за значението на хляба като основен продукт в човешката диета и символ на единство, споделеност и културна идентичност.

Световният ден на храната, в който се чества и деня на хляба, започва да се отбелязва от страните-членки на Организацията по прехрана и земеделие (ОПЗ) на 20-та генерална конференция на организацията през ноември 1979 г.

История на „Деня на хляба“

Световният ден на хляба се чества ежегодно на 16-ти октомври, като тази дата е избрана да съвпадне с основаването на ОПЗ на ООН през 1945 година. Целта е да се подчертае значимостта на хляба в глобален мащаб, и да се отбележи като символ на борбата с глада и недохранването по света.

Инициативата за отбелязването на този ден започва през 2002 година, когато Международният съюз на хлебарите и сладкарите организира първата глобална кампания за популяризиране на хляба. С времето, празникът набира популярност и днес в него участват страни от целия свят. Хлебопекарни, организации и отделни личности отдават почит на насъщния с различни инициативи.

Хлябът днес: културното и социално значение на хляба

Хлябът има дълбоки корени в историята, той е нашатра прехрана, насъщния и един от най-старите хранителни продукти, използвани от древните цивилизации, като египтяните, за които се смята, че първи развиват технологията на закваската. Днес различните култури по света са създали безброй разновидности на хляба, всяка от които отразява традициите и вкусовете на съответния регион.

В България този ден също се чества от 2006 година по инициатива на Международния съюз на хлебопроизводителите и пекарите, а хлябът заема централно и специално място в традициите и културата на българина от векове. С българските ритуали, като разчупването на хляб на празничната трапеза или приготвянето на обреден хляб за различни празници, ние отбелязваме културното и социално значение на насъщния. В последните години в страната се наблюдава и нарастващ интерес към ръчния занаятчийския хляб и използването на качествени местни продукти.

Италия пък е известна с богатото си разнообразие от различни видове по форма и състав хляб, някои от които имат защитени географски наименования, като Pane di Altamura и Piadina Romagnola. Те символизират културната стойност на насъщния и важността на неговото популяризиране.

Хлябът като символ на борбата с глада

Световният ден на хляба има още за цел да привлече внимание към глобалните проблеми, свързани с осигуряване на прехраната и правянето с глада. Организацията по прехрана и земеделие и други движения използват този ден, за да дадат гласност за недостига на храна в много части по света. Според много статистики, милиони хора все още страдат от недохранване, което прави инициативи като тази жизненоважна за привличане на подкрепа за устойчиво производство и достъп до храна.

Как да отбележим Световния ден на хляба

Един от най-добрите начини да се включим в честванията на Световния ден на хляба е да приготвим собствен домашен хляб. Независимо дали става въпрос за традиционна рецепта или експеримент с нов вкус, печенето на хляб е  творческо изразяване и уважение към вековните традиции в хлебарството.

Домашен хляб с мая (суха) – рецепта за сполучлив истински хляб

Друг прекрасен начин е да посетим местни фурни и да закупим занаятчийски хляб, като с това подкрепим малкия бизнес, който продължава да пази традициите на качественото хлебопроизводство. Много хлебарни по света организират демонстрации, при които хората могат да видят процеса на приготвяне на хляб отблизо​.

Световният ден на хляба е чудесен повод да се замислим не само за хранителната стойност на хляба, но и за неговото значение като символ на споделеност, труд и единство.

Кратка рецепта за домашен хляб:

Съставки:

  • 500 г брашно
  • 300 мл топла вода
  • 7 г суха мая
  • 1 ч.л. сол
  • 1 ч.л. захар
  • 2 с.л. зехтин или олио

Начин на приготвяне

Смесете маята със захарта и малко от водата и оставете да шупне. В голяма купа добавете брашното и солта. Направете кладенче и изсипете маята, зехтина и останалата вода. Замесете гладко тесто и го оставете да втаса за 1 час на стайна температура. Оформете хляба и го оставете да втаса още 30 минути в тава. Печете в загрята фурна на 200 грасдуа за 25-30 минути или до готовност.

Виж още: 

Научавайте винаги първи най-новото от Тами Бг, като ни последвате в Google Новини

Препоръчано