Домашна лютеница на баба. Средата на август, от всяко кътче на малките градчета и селца се носи аромата на печен пипер, който ще влезе в неповторима симбиоза с патладжана и доматите, и да, май вече се досещате, какъв ще е крайният резултат. Страхотна, галеща небцето лютеница с всички вкусови качества, връщаща ни в детските години, когато бягайки с ожулени колене, хапвахме по филия на крак от нея.
С моята баба правим домашна лютеница всяка година. Около средата на август ходим по пазарчета и избираме качествени продукти, за да можем накрая да се насладим на един неповторимо добър вкус на нашата лютеница. Последните години намерихме по-бърз начин, като заменихме доматите с доматено пюре (пробвали сме и други готови пюрета, но това e много подходящо за лютеница). Вкусът не отстъпва по нищо на другата с изварени домати! А ето и рецептата за лютеница на моята баба.
Рецепта за домашна лютеница за 1 доза
(излизат около 15-16 бурканчета от 250-260 мл.)
- 5 кг. червен пипер;
- 2 кг. патладжан;
- 1 буркан доматено пюре (700гр);
- 1 глава лук (малка);
- 1 глава чесън (голяма).
За марината:
- 1 ч.ч. оцет;
- 2 ч.ч. олио;
- 1 ч.ч. захар;
- 2 с.л. готварска сол.
Приготвяне на домашна лютеница по бабина рецепта
Слагаме продуктите за маринатата в подходяща тенджера, след като заври се прибавя печеният пипер, който предварително сме минали през машинка за мелене и го пържим 10минути. След това се прибавя също смления патладжан и отново се пържи 10мин.
Накрая прибавяме нарязания на ситно лук, настъргания чесън, доматеното пюре и червеният пипер. Варим лютеницата около 20-30 минути на среден към слаб огън. След като домашната лютеница е готова я разсипваме в подходящи бурканчета и ги овакумяваме.
Виж още: МЪРЗЕЛИВА ЛЮТЕНИЦА НА ФУРНА
Поставете бурканите в тенджера с вода и ги стерилизирайте за около 10-15 минути. Извадете бурканите и оставете лютеницата да се охлади, преди да ги съхраните на хладно и тъмно място.
На готовата лютеница може да се насладите веднага, но вкусът й се подобрява със времето. Нейният богат и наситен вкус ще ви отведе на пътешествие в историята на българските традиции, и ще ви накара да искате още, и още от този вкусен домашен специалитет.
Бон апети!
За лютеницата и традициите
Август и септември е време, в което бабите споделят своите знания и опит за приготвянето на тази апетитна разядка. Научават ни как да обработваме зрелите домати и чушки, как да ги сготвим с мъдрост и грижа. Те ни показват как да подберем най-добрите съставки и как да комбинираме подправките, за да получим най-вкусната домашна лютеница. В процеса на готвене, бабите ни разказват стари истории, а споделените моменти се превръщат в спомени, които носим с нас през целия живот.
Когато лютеницата е готова, бабите ни я съхраняват в буркани за зимнина и ни поучават да не пипаме преди зимата :). Това е време, когато се свързваме с традициите и съчетаваме старите практики със съвременните нужди. Всеки път, когато отваряме буркан от лютеница през студените зимни месеци, се усещаме като част от нещо по-голямо, като част от една общност от хора, които са я приготвяли и са се наслаждавали на нейния вкус през годините.
Приготвянето на лютеница отдавна се е превърнало в традиция, която ни свързва с миналото. Тя ни помага да си припомним за нашите баби и да отдадем заслуженото им признание за техните усилия да запазят живи културното и кулинарно наследство на страната ни. Чрез лютеницата, нашите баби живеят в нашите сърца и техните уроци и любов продължават да ни насърчават да го споделяме с бъдещите поколения.