Изпитана рецепта за възпален седалищен нерв. Ишиасът е състояние, което може да причини силна болка и дискомфорт. Седалищният нерв е най-големият нерв в тялото и започва от долната част на гръбначния стълб, преминава през седалището и се спуска надолу по крака. Когато този нерв се възпали или притисне, резултатът е състояние, известно като ишиас.
По долу ви представяме 6 варианта за изпитана рецепта за възпален седалищен нерв, които според източника може да облекчат и да успокоят състоянието ви. Няма точни данни, доколко те са изпитани и доказани, но мнозина съобщават за подобряване на състоянието. Въпреки това, тези рецепти не са лекарско предписание и тяхното приложение е строго индивидуално и взето еднолично от човекът, който реши да ги приложи. Преди да предприемете каквото и да е било е най-добре да се консултирате с вашия лекар.
Причини и симптоми на възпален седалищен нерв
Основните причини за възпаление на нерва обикновено са физически по своята същност. По-често срещаните включват:
- нараняване или натиск върху седалищния нерв от двигателна дисфункция;
- дискова херния;
- спинална стеноза;
- синдром на пириформис.
Симптомите, свързани с това състояние, могат да включват, но не се ограничават до:
- болка в долната част на гърба, която се простира до крака;
- изтръпване или слабост в засегнатия крак или стъпало;
- трудност при движение.
1. Изпитана рецепта за възпален седалищен нерв с топло и студено
През първите няколко дни поставете компреси с лед върху долната част на гърба, за да намалите възпалението на седалищния нерв. Внимавайте да не причините измръзване. Пакетите с лед не трябва да докосват директно кожата. може да ги увиете в кърпа. Оставете ги на място за не повече от 15 до 20 минути наведнъж, с поне 15 до 20 минути почивка между тях. Опитайте цикъл с прилагане и отнемане, като това може да отнеме до 1 час. След това си направете почивка, за да видите как се чувствате.
Друг начин за нанасяне на студен компрес върху болезнена област е масаж с лед. Замразете вода в пластмасова чаша и след това премахнете горната част на чашата. С кръгови движения масажирайте мястото. Покрийте зона с диаметър 20 см за да предотвратите измръзване. Избягвайте костната част на гръбначния стълб. Масажирайте не повече от 10 минути и изчакайте поне час между масажите.
Добре е да опитате леки разтягания между нанасянията с лед, но е по-добре да изчакате около половин час, докато зоната се затопли. Три до пет приложения на ден могат да помогнат за облекчаване на болката от възпален седалищен нерв.
След това може да се използва топлина, когато е настъпило известно отшумяване на болката. Ако болката изобщо не е отшумяла след една седмица, посетете лекар. Топлинните процедури ще увеличат притока на кръв към областта, което може да ускори заздравяването. Топлината също ще отпусне мускулите, за да позволи леко разтягане, което може да помогне за облекчаване на болката.
Можете да използвате бутилка с гореща вода или да се потопите в топла вана. Ако използвате бутилка с вода я разположете върху долната част на гърба. Неправилно приложение може да причини изгаряния, така че следвайте няколко правила:
- поставете от плат между източника на топлина и тялото си (ако използвате бутилка с гореща вода или нагревателна подложка);
- уверете се, че е топло, а не гореща;
- приложете топлина най-малко за 15 минути, но не повече от два часа;
- продължителността ще зависи от нивото на болката;
- ако използвате нагревателна подложка, внимавайте да не заспите, докато я прилагате, съветва Харвард пъблишинг
2. Движение за облекчаване на възпален седалищен нерв
Движението е може би най-важното нещо, което можете да направите, за да облекчите болката си, ако го практикувате според указанията.
Много хора с възпален нерв на седалището се отдават на почивка в леглото или се облягат назад в удобна позиция, мислейки, че това ще им помогне да се излекуват, но често не се получава.
Добре е да почивате през първите няколко дни след началото на болката, като след това оставането в леглото обикновено влошава нещата, а не ги подобрява. Движението може да облекчи болката по няколко начина:
- укрепва мускулите, което помага за правилното поддържане на гръбначния стълб.
- увеличава притока на кръв към всички части на тялото, включително болезнените области, което ускорява заздравяването;
- намалява усещането за болка.
Ако седалищния ви нерв е възпален, е добре да се движете колкото се може повече, веднага когато това е възможно. Ако изглежда, че движението влошава болката, най-добре е да посетите лекар и да обсъдите положението.
След като възпаления нерв ви отпусне, продължете да се движите, за да намалите вероятността от рецидив. Седенето за дълги периоди от време не е хубаво за никого. Продължителното седене може да увеличи риска от ишиас и също може да влоши възпаления нерв, след като веднъж ви се е случило.
3. Изпитана рецепта за възпален седалищен нерв с куркума
Куркумата има противовъзпалителни свойства, които могат да помогнат за намаляване на болката при ишиас.
Как да приготвите рецептата:
Смесете куркума на прах с топло мляко и пийте два пъти на ден. Ако след седмица, няма подобрение, потърсете консултация, но според източника, това води до незабавно облекчение на болката.
4. Рецепта със семена от сминдух
Често срещаните опасения относно страничните ефекти на предписаните болкоуспокояващи карат хората, които се грижат за здравето си, да изследват естествените алтернативи. Сминдухът е една от подправките, често използвани в традиционната кухня и в България, предимно за направата на мерудия.
Учени са открили, че намалява лошия холестерол и предлага мощно болкоуспокояващо средство.
Как да приготвите рецептата
За облекчаване на болки в седалищния нерв смесете шепа семена от сминдух с мляко, докато се образува паста. Използвайте тази паста като лапа за нанасяне върху болезнената област на тялото. След няколко часа отмийте и повторете процедурата, докато болката отшуми.
5. Рецепта за възпален седалищен нерв с корен от валериана
Само най-ревностните билкари вероятно ще държат запас с корен от билката в шкафа си с подправки, но би трябвало да е достатъчно лесно да си я набавите от магазин за натурални продукти.
Свойствата на билката спомагат за облекчаване на натиска върху мускулите, както и улесняват съня.
Как да го приложите
Маслата от този корен понякога се приемат в чай или като добавка, споделя Супернутришън. Всеки, който има допълнителни медицински проблеми, трябва първо да се консултира със своя лекар, преди нейната употреба.
6. Изпитана рецепта за възпален седалищен нерв с дяволски нокът
Когато става дума за естествен лек за болка в областта на седалищния нерв, една билка, която се откроява, е Дяволският нокът, известен със своята мощна способност да намалява възпалението. Тази билка, произхождаща от Южна Африка, се използва от векове в традиционната медицина като една от най-ефективните билки за ишиас.
Дяволският нокът съдържа активни съединения, наречени харпагозиди, за които е доказано, че ефективно намаляват нивата на възпаление. Това е от решаващо значение за облекчаване на болката в седалищния нерв.
За разлика от фармацевтичните лекарства, Дяволският нокът е билково лекарство, което може да се ползва в домашни рецепти за справяне с болката и възпалението, споделя Pragonssw.
Как да го приложите:
Има няколко начина, по които можете да приложите билката:
Като капсули или таблетки, те са лесно достъпни под формата на хранителна добавка. Важно е внимателно да следвате инструкциите за дозиране, посочени на етикета на продукта.
Тинктури за възпален седалищен нерв от дяволски нокът.
Тази течна форма на Дяволския нокът може да се смеси с вода или сок преди консумация.
Локални приложения:
Някои продукти позволяват директно нанасяне върху засегнатата област за локализирано облекчение на възпаления нерв.
Резюме
Независимо от причината, около 90% от хората с ишиас ще се подобрят без лекарска намеса само за няколко седмици. Домашното лечение може да е всичко, от което се нуждаете, особено ако знаете, че вашият възпален седалищен нерв е причинен от нараняване или бременност.
Дори и да не знаете какво причинява вашия ишиас, можете да предприемете стъпки, за да облекчите болката си у дома. Обадете се на Вашия лекар, ако болката не е овладяна или при определени други обстоятелства.