Какво да правим при паник атака

В тази статия ще разгледаме какво причинява паническа атака и как да се справим ефективно с нея, като научим какво да правим при паник атака.

Всяка година все повече и повече хора се изпитват панически атаки и често не знаят как да спрат това състояние на момента. Освен това много от тях не са сигурни дали това е паническа атака или някакво други състояние, като например заболяване. Нека да разберем как се проиявява, защо се появява и най-важното как да я спрем.

Причини за паник атака

Има много различни версии за това защо човек изпитва паническа атака. Една от най-популярната теория е поведенческата, според която паник атаката е свързана с външна причина. Например, някога сте били в животозастрашаващо състояние, мозъкът ви го е запомнил и запаметил  и сега изпитвате подобни усещания винаги, когато попаднете в ситуация, която причинява дори най-малък стрес.

Втората популярна теория се крие в психоанализата. Според тази версия паник атака възниква всеки път, когато човек влезе в конфликт със себе си и не задоволява собствените си нужди. Третата теория е свързана с генетиката. Статистически, хората, които имат фамилна анамнеза за панически атаки, са по-склонни да ги изпитат, отколкото тези, които нямат анамнеза за панически атаки в семейството си.

Една теория също свързва пристъпите на паника с хормоните и тя се нарича катехоламинова теория. Според тази версия при хората с панически атаки неконтролируемо се повишава нивото на адреналина, което води до стесняване на стените на кръвоносните съдове, учестяване на пулса и стимулиране на нервната система.

Последната теория за появата на паник атаки е когнитивната. Поддръжниците й вярват, че човек може погрешно да тълкува повишения си пулс и изкуствено да създаде други симптоми на паническа атака.

В допълнение, рисковите фактори също може да я причинят. Например стресова ситуация, като загуба на работа, психично заболяване, зависимости или физически заболявания.

Какво да правим при паник атака

Когато пристъпът на паническа атака започне за първи път, хората изпитват психични симптоми, като безпокойство, чувство за надвиснала опасност, страх от загуба на контрол и страх от смъртта.

След това се проявяват физическите симптоми: замаяност, усещане за задушаване, изпотяване, стягане в гърдите, изтръпване на крайниците, треперене и изтръпване на ръцете, учестен пулс, както и гадене и повръщане.

По правило пристъпът на паника преминава в рамките на половин час. За да направите това обаче, е важно да знаете техники за самоуспокояване, които ще помогнат на симптомите да спрат по-бързо.

Спиране на паник атака с дишане 4-2-8

Британският психиатър Даниел Амен споделя два начина, за да се успокоите. Като начало не напускайте мястото, където сте получили паник атака. В противен случай мозъкът ви ще развие силна връзка между атаката и конкретната среда, в която се намирате. Освен това главния фактор може да бъде всичко, не само място, но и миризми, хора с определен цвят на косата, време на деня и т.н.

След това използвайте дихателната техника 4-2-8. Вдишайте за 4 секунди, задръжте дъха си за 2 секунди и след това издишайте за 8 секунди. След това отново задръжте дъха си за 2 секунди и повторете упражнението 10 пъти.

След като направите дихателната практика, паническата атака ще отшуми или значително ще намалее. Ако не спре напълно, преминете към второто упражнение.

Повтаряне и писане на позитивни мисли

Трябва да помислите за провокатора на вашата паническа атака. Например „самолетът е на път да се разбие“, „На път съм да попадна в инцидент“ и други подобни.

След това вземете лист хартия и напишете точно обратното: „ще пристигнем безопасно“, „Няма да попадна в инцидент“. Тези действия трябва да се извършат около 10 пъти, докато състоянието отшуми напълно.

Студен компрес

Много хора смятат, че е полезно да използва студена кърпа/пакет с лед или друг източник на студ, приложен към врата. Това пречи на тялото да бъде обзето от стреса и спира пристъпа на паника.

Ходене на босо

Ходенето бос по земята или тревата също помага на някои хора. Такива внезапни тактилни усещания отрезвяват тялото и отклоняват вниманието на мозъка от паническата атака. Терапевти препоръчват да се мисли по такъв начин, че ситуацията ще завърши щастливо.

Кисели или пикантни храни

Вкусът също може да помогне. Много хора смучат кисели или пикантни бонбони, за да се успокоят по време на паническа атака.

Други начини включват пиенето на подкиселена вода с лимон или дори помирисването на лимон. Смята се че това евентуално може да отвлече вниманието човекът изпаднал в криза.

Резюме

Но какво да правим при паник атака, ако досега не сме били свидетел на това състояние? На първо място се уверете, че човекът който изпитва паническа атака не е застрашен от някакво друго здравословно състояние. Най-малкото, което може да направите е да премерите кръвното налягане и пулса. Ако сте сигурни че получава паническо разстройство се опитайте да отвлечете вниманието му от случващото се и да ангажирате мислите му с нещо друго. Накарайте го да диша в плик или например да преброи всички предмети, които вижда в зададен от вас цвят.

Важно е да се отбележи, че дори да успеете да спрете паник атаката, трябва да посетите психиатър. Това е необходимо, за да идентифицирате провокатора, да я преодолеете и да определите какви методи ще ви помогнат да се преборите с нея. Вземете навременни мерки, малки ефективни стъпки, за да предотвратите или облекчите непоносимото преживяване на атаките.

Научавайте винаги първи най-новото от Тами Бг, като ни последвате в Google Новини

Препоръчано

Напиши коментар:

Въведете коментар
Име