Какво е синдром на сухо око? Полезни съвети за здравето на очите през зимата

Синдромът на сухо око е състояние, което засяга много хора, особено през зимата, когато студеното време и ниската влажност допринасят за изсушаване на очите. |

Този проблем може да причини дискомфорт, дразнене и дори замъглено зрение, като значително влияе върху ежедневното ви удобство и здраве. |

Днес ще разгледаме какво представлява синдромът на сухо око и ще ви предложим полезни съвети за поддържане на здравето на очите през зимните месеци.

Сълзене, сърбеж, парене, замъглено зрение – тези неприятни симптоми могат да се появят поради прекалено сух въздух в хола и колата. И те не само намаляват качеството на зрението, но и нивото на качеството на живот и работоспособността.

Очите ни са защитени от клепачите и миглите, те са постоянно овлажнени, така че не се страхуват от студа. Но резките температурни промени, вятърът, сухият въздух в помещенията и автомобилите влошават работата им.

Какво е сухо око

Външната обвивка на очната ябълка или роговицата е покрита с тънък слъзен филм, който подхранва дълбоките структури на окото с кислород и хранителни вещества. Предпазва роговицата от изсушаване, дразнене, микротравми, прах, излагане на алергени, чужди тела и патогенни микроорганизми.

Отстранява въглеродния диоксид и метаболитните натрупвания. За нормалното функциониране на слъзния филм лигавицата на окото трябва да бъде достатъчно навлажнена.

През зимата, когато въздухът е сух в жилищни сгради, работни помещения и в автомобила, слъзният филм се изпарява бързо, разкъсва се преждевременно и няма време да се обнови навреме. Това допринася за появата на това състояние.

Симптомите на синдрома на „сухо око“ са:

  • сърбеж;
  • парене;
  • замъглено зрение;
  • прекомерно сълзене;
  • усещане за чуждо тяло в окото;
  • зачервяване на очните ябълки.

В същото време яснотата на зрението се влошава, концентрацията на вниманието и работоспособността намаляват.

Как да предотвратим състоянието на сухо око през зимата

1. Мигане: Една минута редовно мигане подновява около една четвърт от слъзния филм.

Докато работим на компютър или друго устройство, почти не мигаме. Поради това слъзният филм няма време да се обнови.

Като правило: работете 30 минути – почивайте 10 минути. Мигайте (жлезите на клепачите отделят мастен компонент, който предпазва слъзния филм от увреждане и изпаряване), изпълнявате йога за очите, лежете със затворени очи в състояние на покой.

2. Използвайте овлажнител за поддържане на оптимално ниво на влажност в стаята.

Обикновено влажността на въздуха в жилищни или офис помещения не трябва да бъде по-ниска от 40-45%. А температурата на въздуха не е по-висока от 24 градуса.

3. Проветрявайте колата на всеки 2 часа

През зимата включваме вътрешното отопление в колата, а за да се затопли възможно най-бързо използвайте бърз режим. Рязък поток от топъл, но сух въздух ускорява разкъсването на слъзния филм. Освен това мигаме по-рядко, докато шофираме, защото се концентрираме върху шофирането. В резултат на това очите стават сухи и болезнени.

За да избегнете това, използвайте режим на слабо вътрешно отопление. Проветрявайте колата на всеки 2 часа. Докато колата се проветрява, вие почивате, движите се, мигате, пиете кафе или чай.

4. Използвайте овлажняващи капки с хиалуронова киселина или липиди в състава.

Те ще помогнат за поддържане на достатъчно ниво на хидратация на очите през работния ден. Овлажняващите капки се препоръчват за употреба от хора, които прекарват много време пред компютъра и не винаги могат да си починат за почивка: програмисти, копирайтъри, писатели и др.

5. Посещавайте офталмолог всяка година и при необходимост.

Сърбежът и зачервяването на очите, които са симптоми на синдрома на „сухо око“, също могат да сигнализират за появата на алергия или развитието на инфекция. Сълзенето е признак на повишена чувствителност на роговицата, нарушена проходимост на назолакрималния канал, алергии.

Офталмолози предписват необходимите капки изключително въз основа на резултатите от изследването. И затова те са безопасни за здравето и дават очаквания резултат, за разлика от предписаните самостоятелно.

Още няколко полезни съвета за здравето на очите

Носете слънчеви очила през зимата

Силният поривист вятър изсушава слъзния канал, което допринася за неговото увреждане. Понякога може да нарани роговицата, защото носи микрочастици улична мръсотия. Например малки кристали от камъчета и пясък.

При слънчево време очилата предпазват очите от ултравиолетовите лъчи. През зимата ултравиолетовите лъчи се отразяват от снега и стъклените повърхности и могат да причинят изгаряния на роговицата при продължително излагане.

Не търкайте очите си с мръсни ръце

През деня ръцете влизат в контакт с телефона, ключовете от апартамента, парите в брой и дръжките на вратите. Всички тези предмети имат микроорганизми, които временно обитават ръцете ни. И живеят там, докато не ги измием с течаща вода и сапун. Когато търкаме очите си с мръсни ръце, можем да внесем тези микроби в тях и да предизвикаме развитието на конюнктивит или ечемик на окото.

Активното търкане на очите, което е навик, също уврежда роговицата и тя изтънява. Сърбежът може да бъде причинен от синдром на „сухо око“, алергии, пренапрежение на очните мускули, неправилно избрани контактни лещи. Ако ви притеснява, потърсете помощ от офталмолог за разрешаване на проблема.

Следете нивото на консумираната течност

Пийте поне два литра вода на ден и не забравяйте да ядете храни с високо съдържание на витамин А всеки ден (моркови, бобови растения, сладък пипер, спанак).

Резюме

Грижата за здравето на очите през зимата е особено важна, когато синдромът на сухо око е по-чест и причиняващ дискомфорт. С правилните мерки, като използването на овлажнители за въздух, редовни паузи от екраните и прилагане на специални капки за очи, можем да намалим симптомите и да поддържаме очите си здрави и хидратирани. Следвайки тези съвети, ще си осигурите по-голям комфорт и ще запазите зрението си в добро състояние през студените месеци.

снимка: Adobe

Виж още:

Научавайте винаги първи най-новото от Тами Бг, като ни последвате в Google Новини

Препоръчано