Лазаровден е един от значимите пролетни празници в българския народен календар, отбелязван в съботата преди Цветница. Той съчетава християнски и езически традиции, символизиращи пробуждането на природата и преминаването на девойките към моминство. Основният обичай, свързан с този ден, е лазаруването – ритуал, който подчертава готовността на младите момичета за брак.
Лазаруване: същност и подготовка
Лазаруването е обичай, в който участват девойки над 12 години, наречени лазарки или лазарици. Те обикалят селото, пеят песни и благославят домовете за здраве и плодородие.
Подготовката за лазаруването започва отрано, като по-възрастна жена, която е била лазарка, помага на момичетата да разучат песните и танците, които ще изпълняват. В групата има пеячки и шеталици, а една от лазарките носи кошничка с яйца.
Обхождат селото в събота от обяд и неделя до обяд, като влизат във всяка къща, пеят песен за всеки член от семейството и играят несключено лазарско хоро. Стопаните ги даряват с яйца, а когато приключи лазаруването, лазарките си поделят събраното.
Обредни песни и танци
Лазарските песни са разнообразни и се изпълняват само на този празник. Те са благослов за здраве, плодородие и благополучие на дома, като в тях се прокрадват и любовно-женитбени мотиви. Лазарките изпълняват и специален ритуален танц – буенек, който се играе в Източна България. Докато обикалят из къщите, те скачат високо, за да пораснат посевите и да е плодородна годината.
Кумичене: завършека на лазаруването
Празничният ден завършва в утрото на Цветница с ритуала „кумичене“. Лазарките пускат в реката направените от тях върбови венци и следят кой от тях ще пристигне първи. Според вярванията, девойката, чийто венец пристигне пръв, ще се омъжи скоро. Този обичай символизира желанието на девойките да се задомят и е свързан с предсказание за бъдещата им женитба.
Виж още: Кога е православен Великден 2025
Лазарска задушница
В някои региони на България, на Лазаровден се отбелязва Лазарската задушница. В навечерието на празника жените посещават гробищата, прекадяват и преливат с вино гробовете на своите близки и раздават за душите им рангелов кравай и жито. Същата вечер или на Лазаровден всяка стопанка раздава в селото малки просфорки, съобразно с броя на починалите, но винаги нечетно число.
Откъсване на върбови клонки
По традиция на Лазаровден се откъсват зелени върбови клонки, които се поставят на следващия ден – Връбница (Цветница), за да красят вратите. Вярва се, че тези клонки предпазват дома от зли сили и носят здраве и благополучие на семейството.
Именници на Лазаровден
На Лазаровден празнуват всички, носещи имената Лазар, Лазо, Лазарина, Лалка, Лалко, Лало, Лальо, Лалю. Името Лазар означава „здраве“ и е свързано с библейската история за възкресението на Лазар.
Лазаровден е празник, който символизира пролетното пробуждане и прехода на девойките към моминство. Обичаите, свързани с този ден, като лазаруването, кумиченето и откъсването на върбови клонки, са израз на народната вяра в плодородието, здравето и семейното благополучие. Тези традиции продължават да се спазват и днес в някои краища на България, поддържайки жив духа на българското културно наследство.
снимка: Adobe