Ето как да се грижим за первазите, така че да изглеждат като нови.
Первазите, особено в апартаменти с активен начин на живот и домашни любимци, бързо събират прах, петна от ръце, следи от обувки, капки мръсотия и дори остатъци от храна. Ако не се почистват редовно, по повърхността се появяват упорити замърсявания, които е трудно да се избършат. Също така, износените участъци развалят външния вид на помещението и създават усещане за занемареност.
Какво ще ви е необходимо за почистване
- Прахосмукачка
- Микрофибърни кърпи (за предпочитане няколко броя)
- Малка кофа или леген
- Препарат за миене на съдове (мастноразтворим)
- Меламинова гъба
- Памучни тампони за труднодостъпни места
- Гумичка
Как да почистите первази
Премахнете мебелите
За да достигнете лесно первазите, е добре да отдалечите мебелите леко от стените. Това ще създаде място за цялостно почистване и ще предпази мебелите от случайни повреди.
Премахнете праха и паяжините
Първо отстранете праха и паяжините, тъй като химическото почистване ще помогне да се предотврати разпространението на мръсотия по време на мокро почистване. Използвайте четката за прах с мек косъм, четката за прах с дълга дръжка или микрофибърната кърпа. Работете отгоре надолу, като се уверите, че достигате до ъглите.
Пригответе почистващия разтвор
Налейте топла вода в леген или кофа и добавете няколко капки препарат за миене на съдове (приблизително 1/2 ч.л. на 2 литра вода). Ако первазите са в кухнята или са силно замърсени с мазнини, увеличете количеството препарат до 1 ч.л.
Виж още: Идеи за почистване на сушилници за съдове
Избършете первазите
Вземете микрофибърна кърпа, потопете я в разтвора и я изстискайте добре, така че да е влажна, но да не капе. Работете отгоре надолу, като внимателно отстранявате замърсяванията. За труднодостъпни места и ъгли използвайте памучни тампони, потопени в сапунена вода.
Премахнете упоритите замърсявания
При ожулвания и следи от обувки – меламинова гъба ще помогне много. Леко навлажнете гъбата и внимателно избършете замърсеното място, не натискайте твърде силно, за да не повредите боята.
За слоеве прах и мръсотия върху естествено дърво или боядисани первази използвайте гумичка за молив. Избършете старателно износените места, след което отстранете останалата гумичка с кърпа или салфетка.
За пластмасови первази със силни ожулвания използвайте специален технически аерозол. Нанесете малко количество върху мека кърпа и избършете проблемната зона. След това избършете повърхността с чиста влажна кърпа, за да отстраните остатъците.
Изсушете первазите
След мокро почистване, избършете первазите със суха кърпа и ги оставете да изсъхнат напълно, преди да поставите мебелите обратно.
Колко често да почистваме первазите
- Препоръчително е прахът и леките замърсявания да се отстраняват по време на редовно почистване, поне веднъж на всеки две седмици;
- Дълбоко почистване и премахване на ожулвания се прави поне веднъж годишно;
- Почиствайте веднага всякакви разливи, храна или мръсотия трябва да се почистят незабавно, за да се избегне залепването на стари петна.
Полезни съвети
- Почиствайте редовно первазите с прахосмукачка, за да предотвратите натрупването на прах.
- Избършете петната веднага, не ги оставяйте да изсъхнат.
- За да предотвратите натрупването на прах, опитайте да избършете первазите си със суха кърпа или дори обикновена суха кърпа за гладене. Това оставя тънък силиконов филм, който помага за отблъскване на праха.
- Избягвайте прекомерна влага при измиване, за да избегнете повреда на боята или дървото.
- Ако имате домашни любимци, обърнете специално внимание на чистотата на первазите, тъй като те често стават жертва на лапи и слюнка.
Первазите са малки, но много важни интериорни детайли, които влияят на цялостното впечатление от вашия дом. Редовната грижа ще им помогне да изглеждат свежи, а правилните методи за почистване ще ви спестят труда от измиване на упорити петна.
Виж още: Колко често да поситвате филтъра на пералнята
снимка: Adobe