Как новото летище в Гренландия насърчава туризма?

Новото летище в Грендландия в Нуук, нейната столицата, направи голяма крачка напред в усилията си да отвори арктическия остров за света.

С новата си писта, която вече може да обслужва полети на дълги разстояния, се очаква летището да стимулира туризма и да доближи Гренландия до международни туристически пазари.

Въпреки това, съществува риск от натоварване на инфраструктурата и щети върху крехката екосистема.

Новото летище в Гренландия насърчава туризма

От 28 ноември туристите и местните жители вече няма да се налага да правят междинни кацания в Кангерлусуак – бивша американска военна база, която досега беше единственото летище, способно да приема международни полети на дълги разстояния. Новото летище в Грендландия в Нуук, заедно с бъдещото летище в Илулисат, което ще отвори врати през 2026 г., ще улесни достъпа до Гренландия.

Според Милан Лунд Враа, говорител на летището, новите летища ще улеснят пътуванията до и от Гренландия. Въпреки това Нуук, където живее една трета от 57 000 жители на автономната датска територия, ще трябва да увеличи капацитета си, за да отговори на нарастващия интерес на туристите. Кметът на Манийтсок, Гидеон Либерт, предвижда, че в Нуук няма да има достатъчно места за настаняване на нарастващия брой посетители, които искат да се насладят на красотата на фиордите и суровите пейзажи на Гренландия.

Броят на туристите в Гренландия се увеличава с около 9% годишно. Според Враа, ако този ръст продължи с по-умерен темп от 5%, Нуук ще се нуждае от нови хотелски стаи до септември 2027 г., както и от нови ресторанти, тъй като в момента градът разполага само с 15 ресторанта. Очаква се този растеж да бъде ускорен благодарение на новите връзки с Дания и Северна Америка, включително директен полет между Нуук и Ню Йорк два пъти седмично.

Развитието на летището е огромна възможност за туристи, които искат първи да посетят нова и уникална дестинация, споделя Хедър Кели, директор на изследвания във Федерацията на операторите на приключенски турове (ATTA).

„Венеция на Гренландия“ и местните надежди за туризъм

Манийтсок, град с около 2500 жители, известен като „Венеция на Гренландия“ заради цветните си къщички накацали върху скалисти възвишения, също има амбиции да развива туризма. Майкъл, местен жител и моряк, споделя, че градът се нуждае от туристи, за да се възстанови от миграцията на хора към по-големите градове. През последните години се наблюдава как млади хора започват да развиват туристически услуги, което вдъхва надежда за бъдещето на местната икономика.

Кметът на Манийтсок отбелязва, че за да има туристически бум, подобен на този в съседна Исландия от 2010 г., ще бъде необходимо време. Основното предизвикателство е изграждането на необходимата инфраструктура, която няма как да бъде създадена за една нощ, допълва Тааци Флейшър, говорител на организацията „Арктик съркъл“, която подкрепя предприемачите в Западна Гренландия.

Екологични предизвикателства и устойчивост с новото летище в Грендландия

Туризмът в Арктика е силно засегнат от изменението на климата. Емануел Салим, преподавател по география, предупреждава, че климатичните промени могат да засегнат скиорството, пешеходния туризъм и круизните пътувания в Гренландия. Отдръпването на ледниците усложнява достъпа до обектите, което пряко влияе върху туристическите услуги. Според него е необходимо още сега да се разработят стратегии за представяне на Гренландия в бъдещ контекст, когато традиционните снежни пейзажи и белите мечки може да изчезнат.

Местните жители са против замърсяването на околната среда, което круизните кораби причиняват, а нови закони може да ограничат достъпа им до определени зони. Майкъл от Манийтсок отбелязва, че туристите, които идват с круизни кораби, не допринасят толкова за местната икономика, колкото тези, които остават за по-дълго време.

Паалийт Мшлгард Расмусен, жител на Нуук, изразява съмнения относно готовността на Гренландия да посреща масов туризъм, особено предвид ограниченията на инфраструктурата. Болниците страдат от недостиг на персонал, а туристическите пътеки не се поддържат адекватно. Според специалиста по туризъм Майкъл Хол, развитието на туристическа инфраструктура трябва да бъде част от дългосрочен план за развитие, за да бъде устойчиво на промените в околната среда.

През 2023 г. туризмът е донесъл на Гренландия 1,9 милиарда крони (250 милиона евро), което представлява почти 10% от брутния вътрешен продукт (БВП) на острова. Това подчертава важността на туризма като икономически фактор, но и нуждата от разумно планиране и интеграция в местната икономика, за да се избегнат негативните последици за крехката екосистема на арктическия остров.

Източник: БТА

Виж още: Биткойна достигна 80000 долара

Научавайте винаги първи най-новото от Тами Бг, като ни последвате в Google Новини

Препоръчано