Феромон е изключително силна дума, свързва се със секс и загуба на самоконтрол. Наистина ли е така и могат ли да се купят феромони в шишенце или под формата на парфюм?
Феромон е сравнително нова дума, на около 50 години, когато е използвана за първи път през 1959 г. от еволюционният биолог Тристрам Д. Уайът. Той разказа на слушателите си какво е това и повдигна булото над мистерията на тази дума, която често се свързва със секс.
Магически молекули, които не работят
Факт е, че молекулите, включени в феромоните, продавани на много места, наистина имат доста научни имена. И всяко следващо ме е по-малко четливо от предишното. За съжаление това са лъжи и измами.
Факт е, че въпреки големия брой отпечатани научни статии и трудове, учени, които се хвалят на всяка крачка, че са разгадали мистерията на феромоните, реални становища за подобни заключения няма. Не са провеждани системни експерименти върху всички миризми, произвеждани от човешкото тяло, но става дума за хиляди молекули и вещества и то някъде там, сред тях може би има феромони.
Всички експерименти и заключения се основават на малък процент човешки секрети, така че могат ли такива заключения да се считат за надеждни доказателства?
Феромони – аромати и миризми които привличат
Въпреки всичко, миризмата е важен компонент в симпатията, която изпитват хотата един към друг. Наполеон дори пише на любимата си, когато е далеч, че тя не трябва да се мие, защото когато се върне, нито една капка от нейния аромат не трябва да се загуби.
Днес се опитваме да се мием възможно най-често, за да отмием миризмата, а в същото време и харчим много пари за скъпи парфюми, за да прикрием естествения мирис на тялото си.
Всички знаем, че много на брой животни дори и хора ако говорим за мъже и жени, се ориентират по миризмата. И така, има нещо в телата им, което силно влияе на противоположния пол. Човекът е също животно, затова имаме смелостта да приемем, че и при нас нещата стоят така. Основната задача е да се разбере химическия състав на феромона.
Когато науката говори за феромони
От научна гледна точка феромонът е възбуда, предавана от един индивид на друг. Една от причините човечеството да започне да мисли за феромоните е нашето развитие, защото от детството ние миришем всичко и оценяваме кое мирише добре и кое не. Повлияни сме от обществото, твърдящо кое мирише хубаво и кое лошо, и вярваме безпрекословно на това.
Въпреки това има някои продукти и вещества, които някои хора намират за изключително ароматни, докато при други се отвращават. Най-показния пример тук е кухнята на различни народи и националности. Например синьото сирене. Много европейци го обожават, но много хора като го помиришат и се отблъскват от миризмата.
Как обонянието разчита феромоните
Нервите, върху които са разположени рецепторите, се простират от мозъка до носа. Въздухът и молекулите на миризмите, които взаимодействат с него и които вдишваме през носа, попадат върху тези рецептори. Ако възникне реакция, рецепторите изпращат сигнал към нервите, който се изпраща обратно към мозъка.
Не всички рецептори са еднакви и човек има около 400 от тях, разбирайки каква е определена миризма чрез комбинациите от рецептори и нервни клетки, които те активират. Именно тези комбинации ни позволяват да разберем дали харесваме дадена миризма или не и да разпознаем какво точно е: канела или кориандър, сапун или картофен чипс. Всеки от нас има свой индивидуален свят от аромати.
Интересно е, че повечето учени се опитват да намерят феромоните под мишниците. Причината за това е, че там се намират голям брой секреторни жлези, които постоянно произвеждат голямо количество миризма. Но тези вещества по време на тяхното образуване от жлезите изобщо нямат миризмата и ароматът, който можем да усетим.Той се формира благодарение на различни бактерии, които се възпроизвеждат на мястото.
Така че, ако искате да намалите миризмата, можете да премахнете космите и по-специално да обръснете подмишниците, премахвайки привлекателната среда за бактериите.
Но изучаването на феромоните чрез подмишниците също няма да работи, защото 20% от хората по света нямат миризма там, защото тяхната секреция не произвежда специфични вещества. По-специално това са жители на Китай, Япония, Корея и други части на Североизточна Азия.
Експерименти на френски учени
Учени от Франция провеждат интересни експерименти. Започнаха да изучават секретите на майката и детето. Когато майката кърми дете и когато детето се храни, цялото му лице докосва зърното, а около него има малки бели петна – това са секреторни жлези. Интересното е, че ги имат и мъжете и жените, но тези жлези издават феромони, само когато майката храни бебето.
Учените проведоха интересен експеримент: чиста пипета е поднесена до носа на спящо дете – детето не реагира изобщо. След това пипета е донесена до бузата, която преди това е държана близо до гърдите на кърмещата майка, и детето започна да отваря устата си, пляскайки и показвайки активност. Така че можем да кажем, че това също са феромони. Освен това учените са открили, че броят на тези жлези при жените е различен и колкото по-голям е, толкова по-бързо бебето ще започне да суче мляко.
Ако учените успеят да възпроизведат този феромон, много бебета ще започнат да сучат мляко по-рано, което ще увеличи тяхната жизнеспособност. И си струва да се разбере, че феромоните не са синоним на думата „секс“, става въпрос за различни аспекти на нашия живот и възможността да го повлияем.
Любопитно: Как се прави прическа тип Ренира