Кисело зеле: 6 ползи от ферментиралия продукт

Киселото зеле носи редица ползи за здравето. То представлява ферментирал зеленчуков продукт, който е популярен заради вкуса си и поради многото положителни качества за здравето на човека.

Процесът на ферментация на зелето не само го съхранява за дълъг период, но и създава уникален хранителен профил, който подкрепя различни функции на тялото.

Представяме няколко ползи от кисело зеле, които може да подпомогнат Вашето здраве.

1. Подобряване на храносмилането и чревната флора

Ферментиралото кисело зеле е естествен източник на пробиотици (полезни бактерии), които подпомагат храносмилането. В процеса на ферментация се развиват лактобацили като Lactobacillus plantarum, които балансират чревната флора, намаляват възпалителните процеси в храносмилателната система и подпомагат здравето на стомашно-чревния тракт​.

Тези бактерии стимулират храносмилането и предотвратяват запек, като същевременно защитават организма от патогени като Е. coli и салмонела​.

Редовната консумация на ферментирали храни като кисело зеле може да облекчи симптомите на синдром на раздразненото черво и други стомашни разстройства.

2. Кисело зеле, ползи за имунната система

Ферментиралото зеле е отличен източник на витамин C, който е мощен антиоксидант и играе ключова роля за укрепване на имунната система. Процесът на ферментация повишава биодостъпността на този витамин, правейки готовото кисело зеле много по-ценен източник на витамин C от прясното. Този витамин е известен с това, че засилва имунната защита на организма и ускорява възстановяването от простудни заболявания.

В допълнение, то съдържа витамин К, който е важен за здравето на костите и сърдечно-съдовата система, както и за правилното съсирване на кръвта​.

3. Противоракови свойства

Една от най-забележителните ползи от кисело зеле е неговият потенциал да защитава организма от развитието на ракови клетки. При процеса на ферментация се образуват съединения като изотиоцианати, които имат доказани антиканцерогенни свойства. Тези съединения блокират растежа на раковите клетки и подпомагат детоксикацията на организма​.

Зелето е богато на глюкозинолати, които се разграждат до съединения с антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Тези вещества предпазват клетките от уврежданията, причинени от свободните радикали, и могат да намалят риска от определени видове рак, включително рак на дебелото черво​.

4. Ползи за сърдечно-съдовата система от кисело зеле

Киселото зеле е нискокалорично и богато на фибри, което го прави полезно за сърдечното здраве. Фибрите допринасят за намаляване на нивата на холестерол в кръвта, което от своя страна помага за поддържане на здравето на сърдечно-съдовата система​.

Редовната консумация на фибри също намалява риска от високо кръвно налягане и развитието на сърдечни заболявания.

Ферментацията на зелето също ни дава омега-3 мастни киселини, които подпомагат сърцето, като намаляват възпалителните процеси и подобряват функциите на кръвоносната система​.

5. Киселото зеле регулира теглото и метаболизма

Ферментиралия зеленчук е изключително подходящ за хора, които желаят да отслабнат или регулират теглото си. Тъй като е нискокалорично (около 19 ккал на 100 г), но богато на фибри, ползите от кисело зеле са усещане за ситост и намалява желанието за преяждане​.

Фибрите също така ускоряват метаболизма, подпомагат разграждането на мазнините и стабилизират нивата на кръвната захар, което може да предотврати развитието на диабет тип 2.

6. Детоксикация на организма с кисело зеле

Благодарение на съдържанието на пробиотици и антиоксиданти, то подпомага естествените процеси на детоксикация в тялото. Пробиотиците стимулират чернодробните ензими, които разграждат токсините, а антиоксидантите предпазват клетките от вредни вещества. Това прави киселото зеле редом с неговите ползи, идеално средство за почистване на тялото от вредни химикали и тежки метали​.

Обобщено

Ферментиралото кисело зеле идва с редица ползи, като мощен съюзник в поддържането на здравето. С неговите пробиотични и противовъзпалителни свойства, то предлага цялостна подкрепа на имунната система, подобрява храносмилането, подпомага сърдечно-съдовото здраве и дори подпомага при ракови заболявания. Редовната му консумация може да бъде ключът към по-добро здраве, особено през зимните месеци, когато имунната система има най-голяма нужда от подкрепа.

Виж още:

Научавайте винаги първи най-новото от Тами Бг, като ни последвате в Google Новини

Препоръчано

Напиши коментар:

Въведете коментар
Име