Градина

Кога се пръска с Кабрио Топ?

Кабрио Топ е висококачествен фунгицид от БАСФ, съчетаващ две активни съставки – метирам (550 g/kg) и пираклостробин (50 g/kg), но знаете ли точно кога се пръска с кабрио топ за да се възползвате от максималния му ефеккт?

Този препарат е формулиран като вододиспергируем гранулат и действието му е квазисистемно, осигурявайки както предпазно, така и лечебно покритие срещу гъбни болести. Особено ефективен е при:

  • мана, оидиум и сиво гниене по лози
  • болести по зеленчуци и овощни култури (домати, картофи, ябълки и др.)

Благодарение на комбинираното си действие, той блокира развитието на гъбичните патогени и предпазва растенията дълго след пръскането, до 14 дни, благодарение на устойчивостта си на отмиване.

Кога се пръска с Кабрио Топ?

При лози се пръска за първи път с Кабрио Топ след цъфтежа, когато около 2/3 от калпачетата (цветните чашки) са окапали. Агро-препоръките препоръчват период от фаза цъфтеж до „грахово зърно“, което съответства на времето около и след цъфтежа. Успешното приложение преди поява на първи симптоми гарантира максимален ефект и действа предпазно особено срещу маната, оидиума и сиво гниене.

Повторни пръскания – интервали и брой

Интервали между пръсканията: обичайно между 10 и 14 дни, а при условия на силен патогенен натиск е възможно и между 8-10 дни. Максимален брой прускане през вегетацията е не повече от 2 пъти, с цел да се предотврати резистентност към препарата.

Работен разтвор: 40-100л/дка вода в зависимост от фази на културата и обрасли насаждения

Допълнително третиране

Зеленчуци – препоръчва се при поява на първи петна, особено в домати, картофи (фитофтора, ранна и късна), зеленчуци като краставици и пипер, за които превантивното покритие осигурява висока ефективност.

Други култури – ябълки, круши, костилкови, могат да се третират при първи симптоми на болести като парша, монолиоза, брашнеста мана, чрез превантивни и лечебни обработки.

Виж още: Кога се пръска с Дека Ек

Дози и начини на приложение на Кабрио Топ

За лозя:

  • 150 g/дка при оптимални условия за мана – интервали 7–10 дни
  • 200 g/дка срещу оидиум и сиво гниене – интервали 10–14 дни

Карантинен срок: 28 дни преди беритба

Температурен диапазон: между 8 и 25  градуса, избягвайте горещи часове > 25  градуса

За зеленчуци:

  • Домати – 300-450 g/ha, при първи признаци (ранна и късна мана); интервали 7-10 дни;
  • Картофи – 600-900 g/ha при фитофтора, с интервали 10-14 дни при поява на първи симптоми;
  • Краставици, пипер, лук – 400-700 g/ha при поява на симптоми, интервали 7-10 дни.

Виж още: Как се прави бордолезов разтвор за 10л

Препаратът Кабрио Топ е една от най-ефективните стратегии срещу ключови гъбни заболявания по лозя и зеленчукови култури. Той е особено ценен през периода от първото следцъфтежно третиране до „грахово зърно“, както и при първите симптоми на инфекции като мана и фитофтора.

Прилагането на 150-200 гр на декар на интервали от 10-14 дни, с максимум 2 третирания на сезон, осигурява надеждна грижа за растенията. Важно е да се следят температурните условия, да се използва подходяща предпазна екипировка, да се избягва замърсяване на водни масиви и да се спазва карантинният срок от 28 дни.

Вече знаете кога се пръска с Кабрио Топ за да си гарантирате здрави растения, по-дълготрайни насаждения и високи добиви.

Внимание: Винаги проверявайте последните етикети и листовки, както на сайта на БАБХ, така и на производителя, преди всяка употреба.

Виж още: Би 58 дозировка и начин на използване

снимка: Adobe

ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

ПРЕПОРЪЧАНО