Колко калиев сорбат се слага на зелето за да го запазите за по-дълго време? Няма как да пропуснем този въпрос, тъй като все повече хора смятат, че калиевия сорбат не е толкова вреден, колкото писанията относно натриевия бензоат. Истината е че и двете вещества са консерванти – хранителни добавки започващи с буквата „Е“.
В случая, калиевия сорбат (C6H7O2K) носи името Е202. И тъй като той се среща в естествени продукти (може да се добива от семена на някои видове растения), той е предпочитан за консервиране и разбира се за пресичане на зеле, потискане на ферментационните процеси и възпрепятстване на по-нататъното развитие на плесени и дрожди.
Колко калиев сорбат се слага на зелето
Няма да навлизаме в тази секция с подробности, и веднага ще споделим. След обстойно проучване в някои книги (както стари, така и по-нови) и бърза сверка с писанията в интернет (основно в Pub Med Central), става ясно колко калиев сорбат се слага на зелето, така че да е в безопасно количество, с което да го пресечете, без да навредите много на вкусовите му качества и в същото време да го съхраните е в порядъка 1-2 гр. калиев сорбат на литър саламура.
Или ако имате 50 литра солен разтвор в бидона, то спокойно може да сложите между 50-80 гр. калиев сорбат. Като само ще припомним, калиевия сорбат трябва да се добави, едва когато зелето е втасало, като може и да не бързате да го слагате веднага след това, ако всичко със зелето е наред и времето е студено.
Може да се сложи и на по-късен етап, ако усетите, че нещата леко започват да стават належащи.
Нужно е да споменем и за известната токсичност на калиевия сорбат, въпреки че, почти всичко на този свят е токсично, ако се приеме в достатъчно големи количества.
Вече знаете колко калиев сорбат се слага на зелето за да го пресечете, без да навредите на вкусовите му качества и да избегнете висока нежелана дозировка.
Токсичност на калиев сорбат
Калиевият сорбат образува бели кристали или прах с характерна миризма. Използва се като консервант и антимикробен агент за храни, козметика и фармацевтични продукти. Използва се също като лекарство.
Формули, съдържащи до 0,5% сорбинова киселина и/или калиев сорбат, не се считат за опасни при тази концентрация. При хора са докладвани няколко случая на непоносимост.
При тестове с животни, калиевият сорбат е практически нетоксичен за плъхове и мишки при проучвания за остра орална токсичност. Пропучвания сочат, че калиевият сорбат в концентрации до 10% практически не дразни окото на заека.
Калиевият сорбат е тестван за мутагенни ефекти с помощта на теста на Ames, тестове за генетична рекомбинация, реверсивни анализи, повторни тестове, тестове за хромозомни аберации, обмен на сестрински хроматиди и генни мутации.
Резултатите са както положителни, така и отрицателни. Калиевият сорбат при 0,1% в диетата или 0,3% в питейната вода на плъхове за период до 100 седмици не предизвиква неоплазми. Не са наблюдавани тератогенни ефекти при бременни мишки и плъхове, на които е прилаган калиев сорбат.
Източник на изследването за токсичност: National Library of Medicine (USA)
Ако пък не сте притеснени от употребата на натриев бензоат за пресичане на зеле, то ви предлагаме и тази рецепта.
Разгледайте й новите ни рецепти за кисело зеле в бидон и кисело зеле без претакане.