Ако не можете да заспите, дори когато сте изтощени, една проста игра на думи ще ви бъде полезна, споделя той.
Лекарят казва, че една трета от хората смятат, че страдат от безсъние, а повече от 10% от тях използват сънотворни или алкохол, за да заспят по-бързо. На страницата си хирургът Каран Радж опровергава широко разпространените митове за здравето, които витаят в интернет пространството и дава полезни съвети от собствен опит. Този път той прилага с ефективен метод, който ще помогне да заглушите нощните „гласове в главата и монолозите“, преживяванията и безкрайния поток от мисли.
Техниката се нарича „Cognitive shuffling“ / „Когнитивно разместване или наместване“ 🙂
Как да заспим за 5 минути
Когато лежите в леглото, е лесно да изпаднете в циклични и разрушителни мисловни модели. Това може да предизвика реакция на стрес в тялото, която ще ви попречи да заспите. Колкото по-дълго стоите будни, толкова повече негативни мисловни модели имате. А това още повече отблъсква желаната мечта от вас.
Въпреки това, лекарят предполага, че когнитивното разместване може почти мигновено да „прекъсне“ цикъла на прекомерното мислене. Всичко, което трябва да направите, когато откриете, че мислите ви се въртят в безкраен водовъртеж, е да измислите произволна дума.
Например думата „сън“. За всяка буква от избраната дума помислете за други думи, които започват със същата буква. Например „стол“, „ъгъл“, „нос“. Продължавайте да правите това, докато не ви свършат идеите или не загубите интерес. Според лекаря е много важно не просто да мислим за думите, но и да ги визуализираме в съзнанието си. Този трик ще ви помогне да успокоите вихъра от мисли.
В коментарите стотици абонати започнаха да споделят опита си с помощта на тази техника. Мнозина потвърдиха, че методът е доста ефективен. Просто трябва да си представите произволни обекти и да преминете от дума на дума. В определен момент ще се почувствате вцепенени и вече ще спите.
Има обаче и такива, които казаха, че тази игра на думи води до повече безпокойство, или че хората просто се отегчават. Те забравили какви думи вече са запомнили и мозъкът им ги върнал към първоначалните смущаващи мисли.
Така че е невъзможно да се каже със сигурност дали техниката ще сработи за вас, но си струва да опитате.
снимка: Adobe
Виж още:
Митове и фактио за хранителните добавки
Билката Бабини зъби при нарушен сън