Любопитни факти за вулкана Етна, които може би не знаете

Както вероятно вече знаете, Вулканът Етна изригна отново, вчера на 4 август 2024г, като възпрепятства полетите от и до Катания. Последния месец, изригванията зачестиха, но това не е нещо необичайно за този известен вулкан.

Една от основните забележителности на остров Сицилия, е именно вулкана, който доминира над хоризонта на острова. С титлата за най-високият вулкан в Европа, той е и един от най-активните в света. Стоейки на височина приблизително 3300 – 3350 метра, той има записания изригвания в историята още преди 3500 години.

Вулканът Етна изригва средно веднъж годишно

Вулканът със сигурност не спи. Преди 2001 г. вулканът Етна е изригвал средно веднъж на всеки две години, но оттогава активността е зачестила. Въпреки това, изригванията, които се случват в наши дни, са относително безвредни. Последното голямо изригване се случва през 1992 г.

Има два вида изригвания, които се отнасят до вулкана: експлозивни изригвания от кратерите на върха и експлозии във флангови отвори. Най-често срещаните от тях са от трите кратера на върха: североизточния, централния и югоизточния, но когато фланговите отвори изригнат, е много вероятно това да причини експлозия от кратерите на върха.

Обиколката на Етна е приблизително 150 км

Планината Етна обхваща площ от 1190 km² и е над два пъти по-голяма от следващата по големина планина в Италия, Везувий. Поради размера на вулкана се смята, че почти една четвърт от жителите на Сицилия живеят по склоновете на Етна, като мястото се оказва популярна туристическа дестинация. Посетителите на района се наслаждават на катерене или каране на ски в планината, тъй като на вулкана има сняг през цялата година.

Името Етна означава „горя“

Идващо от гръцката дума Aitne, името на Etna може да се преведе като „горя“. В гръцката митология Айтна, дъщеря на Уран (бог на Небето) и Гея (богиня на Земята), е богинята на вулкана. В допълнение към това се смята, че Зевс е погребал под него стоглаво чудовище на име Тифон и неговото безпокойство е причината за всякакви изригвания.

Смята се, че там е живял римският бог на огъня

Друг мит около планината Етна е, че римският бог на огъня Вулкан е използвал основата на планината за обработка на метал. Като бог на огъня, той е смятан за производител на изкуство, оръжия, желязо и броня, наред с други предмети. В тази митология се смята, че Вулкан се е оженил за Венера, богинята на любовта и красотата, след като е бил обещан за жена от Юпитер. В подножието на планината Етна Вулкан построи ковачница, където биеше нажежен метал всеки път, когато разбереше, че Венера е била невярна, причинявайки изригване.

В Сицилия е известен като Mungibeddu

Планината Етна може да бъде наричана с няколко различни имена. В континентална Италия не е необичайно да чуете за вулкана, наречен Монгибело или Монтебело, което в превод означава „красива планина“. Въпреки това, с лека промяна в езика, сицилианците наричат ​​вулкана още като Mungibeddu.

Почвата около вулкана е изключително плодородна

Благодарение на годините на изригвания почвата около Етна е станала плодородна. Това е идеалната почва за отглеждане на цитрусови плодове и грозде, зеленчуци и дори аспержи. Всъщност, поради това, че земята е толкова добра за култивиране, се смята, че почти три четвърти от културите на Сицилия се отглеждат в непосредствена близост до вулкана.

Най-голямото изригване убива 20 000 души

На 8 март 1669 г. вулканът Етна започва да бумти, изхвърляйки газ от върха на извисяващата се забележителност. Въпреки това жителите на Сицилия останаха спокойни, пренебрегвайки всякакви признаци, че вулканът вероятно ще изригне. В течение на трите дни хората на островът не успяват да направи никакви предположения за това, което предстои, преди да започнат да се отделят вредни изпарения. 3000 души, живеещи по склоновете, умират от задушаване.

Малко след това разтопената лава започна да се излива от планината Етна, като е изтласкана с такава сила, че според съобщенията пепелта се виждала на повече от 180 км. От южната страна на планината лавата започна да се насочва към град Катания, където живеят около 20 000 души.

В опит да защитят града си, екип от мъже се насочват към лавата, опитвайки се да я отклонят от домове към съседния град Патерно. Хората, живеещи в Патерно, решават да отвърнат на удара, но след няколко седмици битки лавата започна да се разпространява в Катания, унищожавайки града и убивайки 17 000 от жителите, които избрали да останат.

Островът е заобиколен от три различни морета

Островът, на който се намира и най-големия вулкан в Европа е заобиколен от  Тиренско море, Средиземно море и Йонийско море. Това го е превърнало в стратегическа точка за много цивилизации както в Европа, така и в Северна Африка през вековете.

Научавайте винаги първи най-новото от Тами Бг, като ни последвате в Google Новини

Препоръчано

Напиши коментар:

Въведете коментар
Име