Има ли някой изобщо, който да не е приготвял мариновани краставички? Тази кисела зимнина ни отвежда ежегодно в света на консервирането, когато корнишоните излязат по пазарите, или още по-добре, когато си ги отгледате сами.
Съществуват най-различни рецепти за кисели краставички, от съвременни интерпретации до стари начини за мариноване, този процес присъщ за лятото се ни дава възможност да съхраним най-доброто от природата, което ни служи през зимата за подобряване на апетита или като стартер.
Маринованите краставички от много години ни позволяват да запазим вкусовете на този зеленчук и да ги хапваме, когато е приминало времето им след края на лятото. Пастьоризацията и вниманието към детайлите при подготовката, съчетани с точно подбрани подправки, придават на това ястие неговата богата палитра от аромати и вкусови качества.
Мариновани краставички – стъпка по стъпка
В тази рецепта за бързи мариновани корнишони няма аспирин и след като напълните бурканите се овакумяват по традиционния начин. Въпреки това, рецептата е сполучлива и ще ви достави изключително хрупкав и киселинен стартер преди хранене или просто за мезе зимно време и не само.
Киселите краставички са уникална разядка, която ни дава възможността да похапнем тези сезонни зеленчуци в натуралния си вид и през зимата, а не само лятно време. Отдавна има краставици по магазините целогодишно, но всички вие знаете, че те не са така вкусни, както пресните краставици през лятото.
Продукти за буркан с краставички (1 бр)
- 100 мл. оцет (винен);
- 1 резен лук;
- ч. пипер (4-5 зърна);
- 1 с.л. захар с връхче;
- 1 равна с.л. едра сол равна;
- 1 бр. дафинов лист;
- 2 зърна бахар;
- копър;
- вода;
- корнишони;
Начин на приготвяне
Вземаме буркан (1 бр) от 0.800мл, и изливаме на дъното около 100мл оцет.
Прибавяме сол, лук, захар, дафинов лист, бахар и черен пипер.
Подреждаме предварително почистените и измитите корнишони, като ги натъпкваме плътно.
Най-накрая слагаме стрък копър отгоре и допълваме буркана с вода до първия ръб. Следва да затворим напълнените буркани с капачки и да се уверим, че са добре прилепнали, за да няма бомбажи.
Овакумяваме до кипване за около 5 минути или докато променят цвета си и ги изваждаме веднага. Ако ги варите твърде много краставичките може да станат по-меки и не толкова хрупкави.
След като сме ги извадили, изчакваме около 10 минути и ги обръщаме с капачките надолу. Нашите вкусни мариновани краставички са готови да заминат на рафтовете с другата зимнина.
Успех и безаварийно овакумяване:)
Тези мариновани краставички са истинско изкушение, което ни носи свежест и уникален вкус преди всяко едно хранене.
Независимо дали ще ги консумирате самостоятелно с аперитив или за разядка, тези хрупкави деликатеси се харесват от всички, поради своя отличителен вкус и премерена киселинност.