Българската традиционна мусака е уникално ястие место я наричаме домашна мусака което може да се прави с най-различни продукти, съставки и методи на приготвяне за получаване на персонален вкус на гозбата. В кулинарията, някои ястия се превръщат в символ на културни общности, както се е получило и с мусаката. Вкусовите предпочитания варират за различните области, региони и държави, но крайния вид е приблизително сходен.
За това ястие, което съчетава традицията и неподправения вкус са необходими само няколко съставки, малко търпение и много любов, за да създадете вкусна и апетитна традиционна класика.
Рецепта за домашна мусака
Мусаката представлява не само едно от най-популярните български ястия, но и символ на богатата кулинарна история на Балканите. Тази вкусна комбинация от картофи, месо, доматен сос и кисело мляко не само удовлетворява апетита, но и носи със себе си вкуса и духа на традицията. Така че, ако искате да опитате автентичната българска кухня, не се колебайте да приготвите яденето по тази рецепта. Ще бъде истинско удоволствие, не само за сетивата, а и за очите ви.
Тази рецепта за домашна мусака е от източна България и съдържа обичайно „заподозрените“ продукти, но това, което я прави уникално вкусна и по-специална от другите рецепти е количественото съотношение на съставките и начина на приготвяне. Ето и необходимите продукти за ястието с продукти, като свинска кайма от плешка, картофи и други съставки.
Необходими продукти
- 5-6 средно големи картофи;
- 400 гр. кайма (от свинска плешка);
- 2 средно големи домати (настъргани);
- 1 голям морков;
- 1 средно голяма глава лук;
- 100 мл олио;
- чубрица;
- червен пипер;
- черен пипер;
- сол.
За заливката на мусаката
- 4 бр. яйца;
- 1 кофичка кисело мляко;
- 1/2 пакетче бакпулвер;
- сол.
Как да приготвите домашна мусака
Загряваме олио в тенджера и в него слагаме предварително нарязаните на ситно глава лук и морковите. Запържваме ги за около 4-5 минути и към тях прибавяме каймата. Така запържваме всичко, докато каймата стане на малки късчета, след което към нея прибавяме настъргания домат.
Готвим 3-4 минути, прибавяме червения пипер и готвим още 1-2 минути, след което прибавяме картофите, чубрицата, солта, черния пипер и доливаме вода (около 300-400 мл.). Изсипваме всичко това в подходяща тавичка и слагаме да се пече във фурната на 170 градуса, докато картофите се сготвят.
Междувременно приготвяме заливката по следния начин: чукваме яйцата в дълбока купа, прибавяме киселото мляко, бакпулвера, солта и разбиваме добре докато всичко се смеси напълно.
Когато картофите са сготвени изваждаме домашната мусака от фурната и прибавяме заливката. Печем докато придобие златист цвят.
Тази вкусна мусака се сервира най-добре топла. Може да сервирате с домат и краставица за салата, както и с пресен копър или магданоз за по-свеж вкус. Да не забравяме, че без кисело мляко към мусаката едва ли ще е напълно завършено ястието, но според индивидуалните вкусови предпочитания, преценявате вие.
Да ви е сладко!
Други рецепти за мусака
Ако тази рецепта за мусака ви е харесала, може да приготвите следващия път заливката с някои от тези 4 варианта за пухкава надстройка.
В тази рецепта пък, ще намерите други различни видове заливка за ястието по класически метод и чуждестранни вариации.
История и произход на ястието
Мусаката, вероятно, най-известната българска кулинарна класика си има своята история, както и произход. Първоначално, мусаката идва от арабския свят и на арабски език, „مصقعة“ означава „изстуден“. По-късно се разпространява в Средиземноморския басейн и на Балканите, където става известна като мусака.
Гръцката дума за мусака е μουσακάς (мусакас), която е производна на арабската, както и повечето други думи за ястието на при други езици. мусаката е известна по света преди всичко като гръцко ястие. Съвременната версия на мусаката се приписва на готвача Николаос Целемендес, който я прави през 20-те години на миналия век, след което става популярна.
По гръцки стандарт, рецептата е от три слоя, като най-долния е от запържен патладжан, втория слой е от предварително сготвено овнешко месо с доматено пюре, вместо свинско, а последния пласт, който при нас се явява заливка е сос бешамел.
Понеже изглежда добре на снимката реших да пробвам рецептата точно както е дадена. Получи се страхотна на вид и вкус мусака. Поздрави!