Традиционната българска мусака е типично ястие за нашата страна, но всъщност идва най-вероятно от оригиналния вариант за това ястие в Гърция, което се приготвя с патладжани, или поне защото гръцкия вариант е по-известен по-света.
Думата Мусака (от арабски език) в буквалния смисъл означава изстуден. В България, дали по съвпадение или не, похапваме това ястие с кисело мляко, което донякъде оправдава значението на думата.
Всъщност вече съществуват толкова много видове мусака, че някои от тях дори не се доближават по вид на това, което сме свикнали да свързваме с ястието. И има защо, вкусно приготвен мусака, може да се получи не само от картофи и кайма.
Затова решихме да съберем в една статия 5 вариант на мусаката, от които да избирате, когато решите да я приготвите.
Рецепта за традиционна Мусака по български
Тази рецепта е чисто по наш български вариант с обичайните продукти, но това, което я прави токова вкусна и по-специална от другите рецепти е количественото съотношение на съставките и начина на приготвяне. Ето и необходимите продукти за ястието с продукти, като свинска кайма от плешка, картофи и други съставки.
Виж рецептата в тази статия от Тами.бг.
Рецепта за мусака по румънски
Има традиционна гръцка, българска, молдовска мусака и каква ли още не, но тази рецепта е от северната ни съседка, Румъния. Рецептата в различните страни варира в зависимост от вида и количеството на зеленчуците. Различното тук е че този вариант на мусаката, по често се приготвя от агнешко или телешко месо, а от продуктите се слагат повече домати.
Вижте пълната рецепта тук.
Мусака с кисело зеле
Ако ви се иска да приготвите нещо по-различно, може да направите мусака с кисело зеле. Тази чудесна рецепта, заменя картофите, които сме свикнали да виждаме в мусаката с ферментирало зеле, така че видът и съвсем няма да бъде този, които очаквате, но пък вкусът и ще ви изненада. Ето и пълната рецепта за този вид мусака.
Гръцка мусака
Рецептата за мусака с патладжани и кайма е позната и в България повече като гръцкия вариант на това ястие. Всъщност в различните части на света, мусаката се прави по често с патладжани, отколкото без. По оригиналния вариант, месния компонент е агнешко месо, но тъй като в България се набляга повече на свинско и телешко, вие може сами да решите, каква кайма ще използвате.
Ето и пълната рецепта за ястието тук.
Украинска мусака с патладжани и телешко
Всъщност изобщо не е чудно, че всяка страна в Европа и близките до нея страни има свой прочит на това ястие. От Турция, Гърция и Сърбия, през Румъния, дори Молдова и Украйна имат своя прочит. Както вече сте разбрали най-вероятно досега, че начин на приготвяне на мусаката е близък, то нищо не ви коства да пробвате и тази мусака по украинска рецепта.
Необходими продукти
- 1-2 патладжана;
- 400-500 г телешка кайма;
- 1 бр. тиквички;
- 2 бр. картофи;
- олио;
- 2 домата;
- 50 гр. пармезан;
- мащерка;
- 20мл доматено пюре;
- 2-3 скилидки чесън.
За соса
- 500мл прясно мляко;
- млян черен пипер;
- 50 гр. брашно;
- 50 гр масло;
- сол на вкус.
Ако не сте сигурни в стъпките на приготвяне може да ги прегледате в тази статия.
Залива за мусака
Има безброй начини да приготвите заливка за мусаката, като няма как да поместим всички тук, затова споделяме най-известния вариант.
За да приготвите заливката, загрейте малък тиган, разтопете в него маслото и изсипете брашното, като разбърквате. Добавете млякото, подправките и бъркайте докато соса се сгъсти. Яко желаете по пухкава текстура, може да добавите яйце и бакпулвер.
Залейте мусаката с него и върнете ястието за 10 минути, докато придобие златиста коричка.
Виж още: 4 вариант за пухкава заливка за мусака с кисело мляко
История на ястието
Произходът на мусаката не е исторически установен, но мнозина твърдят, че ястието идва от персийската maguma, ястие от комбинация на агнешко и патладжан. Гръцката версия на мусаката, се появява през 1910 г. с издаването на рецептите на готвача Николаос Целемендес . Разликата е в добавянето на сос бешамел и премахването на много подправки от рецептата.
Различни версии на мусаката по държави
Гърция
В гръцката версия на мусаката патладжаните се нарязват на тънки филийки и се запържват леко в зехтин . След това се нареждат върху хартия за печене със смес от смляно агнешко или говеждо месо, лук, доматен сос и различни подправки. Върху редовете се слага бешамел, галета или сирене.
Македония
Известен е и македонският вариант с добавка на пържени картофи. Други варианти на рецептата включват по-малко традиционни версии, при които патладжанът е заменен с тиквички или вегетарианска мусака, при която сосът бешамел и каймата са от соя.
Египет
Египетската версия се приготвя на пластове патладжан, зелена чушка, кайма и доматен сос.
Ливан
Ливанската вариация на мусаката е основно ястие от патладжани, нахут , картофи, доматен сос и подправки (кимион , чесън , черен пипер). Сервира се гореща с кус-кус.
Турция
Турският начин за приготвяне на мусака включва печене на скара на смес от патладжани, кайма (агнешка и телешка), лук , чушки и доматен сос. Накрая се сервира с пилаф.