Необходими продукти за обща туршия
Както се досещате, може да добавите зеленчуци по избор, тзи вид туршия е смесена, така че решението е във ваши ръце, но ние сме пробвали следния варина за обща зимнина.
- карфиол
- моркови
- зелени домати
- камби (може и чушки)
- бамя
- арпаджик
- целина (корен и листа)
Може да прибавите различни зеленчуци според предпочитанията ви и сезонната наличност, дори краставички (корнишони, зелени чушки, зеле и др)
За оцетна саламура: на всеки 1 литър вода добавете:
- 40 гр сол (до 60 ако обичате по-солено)
- 60 мл оцет
За обикновена саламура: на всеки 1 литър вода добавете:
- 40 гр сол
Начин на приготвяне:
Всички зеленчуци се почистват добре и се слагат общо в една тава. Морковите се добавят цели в бидона (може и да се начупят на половина по желание), карфиола се накъсва на розетки нарязват, а чушките и камбите се оставят цели, като камбите се надупчват с вилицза, тъй като имат по-дебела обвивка и саламурата ще проникне по-трудно.
В голяма тенджера смесете водата, солта и оцета (ако ще правите оцетна саламура), след което, по желание може да няколко зръбца добавите бахар и черен пипер, увити в парче плат).
Загрейте сместа, докато солта се разтвори напълно и оставете саламурата да се охлади.
Подредете зеленчуците в чист и сух бидон, като ги притискате леко, за да не остават големи въздушни джобове. Напълнете бидона до 4 пръста под гърлото му и залейте зеленчуците със саламурата, така че всички продукти да са напълно покрити.
Поставете чиста чиния и тежест или камък върху нея за да ги затиснете, или използвайте пластмасова решетка . Претакайте саламурата на всеки 1-2 дни през първите две седмици. Това ще подпомогне ферментацията и ще поодсигури правилното разперделения на саламурата(разсола) / маринатата.
Туршията е готова за консумация след около 2-3 седмици, когато всички зеленчуци са поели са придобили приятна хрупкавина.
Полезни съвети:
- по възможност използвайте морска или каменна сол, а не йодирана, за да се избегнат нежелани реакции по време на ферментацията. Малко по-скъпа е но си заслужава за един път. Търсете сол без калиев йодид на етикета.
- имзмийте бидона преди употреба, като го изплакнете с вряла вода, за да се премахнете бактерии, които могат да развалят туршията.
- може да добавите и захар (около 50 г на литър вода), ако желаете сладко-кисел вкус на туршията.
Тази рецепта за обща туршия е подходяща за всяка трапеза и е отличен начин да се запазят пресни зеленчуци през цялата зима. Съхранявайте бидона на хладно и тъмно място, за да запазите свежестта и вкуса на туршията за по-дълго време.
По желание може да пресечете туршията след ферментация, за по-дълго запазване, но ако е достатъчно студено и със седмично претакане, би трябвало да изкара до март месец на следвашата година. Тази обща зимина се отличава от другите по своя богат вкус и разнообразие от полезни хранителни вещества.
Виж още рецепта за туршия в бидон: