Ако сте любител на питките и баниците, но обичате да си похапвате и месце, едва ли има по-подходяща комбинация за ястие от небезизвестния Хайдушки калпак. Много хора ще се зачудят, защо точно хайдушки и защо калпак.
На първото не можахме да намерим категоричен отговор, но защо калпак, ще се убедите след като го направите и доловите осезаемата прилика с едновремешните калпаци, които хайдутите са носели по българските земи по времето на турско робство. Та може би и от там идва наименованието му – Хайдушки калпак.
Хайдушки калпак рецепта
Все пак се пригответе да изпразните малко хладилника. Тази печена питка не е просо вид баница с плънка, а тестено изделие, пълно с продукти и богато на вкус. Всъщност пилешкото месо може да се подмени със свинско, всичко зависи от вашите предпочитания. Характерното за този тестен калпак с месна плънка е кашкаваления борд (подобно при пиците) и сочната плънка от месо в средата. Ако си представите венец от тестени топки пълни с кашкавал а по средата му плънка от месо, то това е идеята, която трябва да се получи след опичането му.
Необходими продукти
За замесване на тестото ще ви е необходимо следното:
- 600 г брашно;
- 200-250 мл затоплено прясно мляко;
- половин кубче жива мая или едно пакетче суха;
- 2-3 с.л. олио;
- щипка захар
- сол на вкус.
За плънката на калпака
- 600 гр пилешки гърди;
- 3 глави лук;
- 300 г гъби;
- 350 г кашкавал;
- 1 червена и 1 зелена чушка за цвят;
- 3 кисели краставички (по желание);
- 2 моркова;
- черен пипер, червен пипер;
- самардала;
- чубрица;
- сусам за поръсване;
- сол на вкус.
Как се прави Хайдушки калпак
Отделете си време за направата на тази вкусотия и не жалете продукти. Изпълнете рецептата с любов и старание и ще получите ястие, което напълно ще елиминира нуждата от салата, предястие и десерт, защото ще ви насити подобаващо.
Първо ще подготвите тестото за калпака, като започнете с пресяване на брашното. Важно е да се пресее за да се насити с въздух и да се получат пухкави топки за борда на калпака. След това разтворете маята в предварително леко затопленото мляко и добавете щипка захар за да се активира по-бързо. След като сложете 400 грама от брашното в подходяща купа, направете кладенче и добавете надигналата се мая.
Започнете енергично да месите тестото, като постепенно добавите и останалото брашно, шипка сол олиото. Месете докато получите пухкаво и меко тесто, което не лепне и само се отделя от пръстите. Покрийте го в кърпа и го оставете на топло за час докато втаса и се надигне.
През това време ще подготвите плънката за вашия хайдушки калпак. Първо обелвате и нарязвате гъбите и лукът и морковите. Чушките, изпекохме, обелихме и нарязахме, но ако не ви се занимава, просто ги нарежете на кубчета. С изпечени, обелени и нарязани чушки се елиминира ефекта на люспата, която често остава след запръжка. Нарязвате и киселите краставички, които отделяте настрани. Те няма да се запържват заедно с плънката, а само ще се добавят към нея.
Нарязвате си пилешкото месо на средни късчета (около 2 на 2см). Първо запържвате лукът. След като стане златист, добавяте гъбите и морковите и като поомекнат слагате пилешките късчета. Като започнат да придобиват леко златист цвят, добавяте нарязаните чушки, овкусявате с чубрица, червен пипер, черен пипер и самардала и оставяте плънката да се задуши и ако има си е пуснала малко водичка да се изпари. След като е почти готова, добавяте и киселите краставички, разбърквате енергично няколко пъти да се смесят и отнемате от котлона.
След ред на топките за хайдушкия калпак. Вече втасалото тесто разделяте на 13 части – 12 равни топки и една по-голяма, колкото 3 топки взети заедно. По-голямата част ще служи като за център и основа за плънката, която ще трябва да разточите и да сложите точно в средата на тавата, както е на снимката. Във другите 12 топки, пъхвате по едно кубче 1,5 на 1.5 см кашкавал, заформяте като топка и нареждате в предварително намазнена тава. Когато сте обиколили тавата с тестените топки, слагате голямото и разточено парче тесто в средата на тавата и защипвате краищата му около топките, така че да се слепи като едно цяло и да не се отдели след печене.
Идва ред и на плънката. Преди да я сложите поръсвате със сусам тестените топки. Разпределяте плънката за калпака равномерно в средата, настъргвате обилно с останалия кашкавал и печете в предварително загрята фурна на 180 градуса с вентилатор (или на 190 без). На нас ни отне около 35 минути да се опече, но тъй като всяка фурна пече различно, проверявайте тестото с клечка от време на време.
Успех!
Ако нашия хайдушки калпак ви е харесал, разгледайте и другите ни домашно приготвени рецепти за:
Султан кебаб – солено лакомство от тесто с кайма
Страхотна вкусотия е този хайдушки калпак. Получи ми се. Пробвах със пилешко месо първия път, но и със свинско ще опитам и ще пише как е, благодаря!