Отглеждане на Камелия в саксия

Камелия (Camellia japonica) е вечнозелен храст, известен със своите изящни цветове и лъскави тъмнозелени листа.

Произхождаща от Япония и Китай, тя е символ на елегантност и изтънченост и ако успеете да я отгледате у дома, то тя ще ви зарадва със своите красиви цветове.

Отглеждането на камелия в саксия позволява на градинарите да се наслаждават на това красиво растение дори в ограничени пространства.

Отглеждане на камелия в саксия

Съществуват над 250 вида камелии, но не всички са подходящи за отглеждане в саксия. Camellia japonica е най-често срещаният вид, който се адаптира добре към условията на контейнерно отглеждане. Сортовете с „прости“ цветове обикновено са по-устойчиви на студ в сравнение с кичестите. При избора на растение е препоръчително да проверите етикета за информация относно устойчивостта на студ и специфичните изисквания на сорта.​

Общо име Камелия
Ботаническо име Camellia spp.
семейство Theaceae
Тип растение Широколистен вечнозелен храст / цвете
Тип почва Богата, влажна, добре дренирана
Излагане на слънце Частична сянка
pH на почвата Киселинна
Време за цъфтеж Късна есен, зима, ранна пролет
Цвят на цветето Бяло, розово, червено, жълто или лавандула
Произход Азия (Северна Индия до Китай и Япония на юг до Северна Индонезия, Ява и Суматра)

 

Избор на саксия и почва за Камелията

Камелиите имат повърхностна коренова система и предпочитат широки, но не прекалено дълбоки саксии с дълбочина поне 40 см. Саксията трябва да има добри дренажни отвори, за да се предотврати задържането на вода, което може да доведе до загниване на корените. На дъното на саксията се препоръчва да се постави слой от чакъл или керамзит за подобряване на дренажа.​

Камелиите изискват кисела почва с pH между 4,5 и 5,5, богата на органични вещества. Подходяща смес може да се приготви от равни части торф, листна почва и пясък. Добавянето на борови иглички или кори може да подобри киселинността и структурата на почвата. Ако не сте сигурни в състава на почвата, можете да използвате готови смеси, предназначени за киселолюбиви растения като азалии и рододендрони.​

Място и осветеност

Камелиите предпочитат светли места с разсеяна светлина или полусянка. Прякото слънце, особено през горещите летни часове, може да изгори листата и цветовете. Идеално е да поставите саксията на място, което получава сутрешно слънце и следобедна сянка, например от северната или северозападната страна на стаята. Важно е също така мястото да е защитено от течения, които могат да повредят нежните пъпки и цветове.​

Температурни изисквания

Камелиите са сравнително студоустойчиви и могат да издържат на температури до -10 градуса, в зависимост от сорта. Въпреки това, когато се отглеждат в саксии, кореновата система е по-уязвима на замръзване. През зимата е препоръчително да преместите саксията в неотопляемо, но светло помещение с температури между 5 и 10 градуса. Ако това не е възможно, увийте саксията с изолационен материал и мулчирайте почвата с торф, сухи листа или борови кори, за да защитите корените от студа.

Поливане и влага при отглеждане на камелия в саксия

Камелиите обичат влажна, но добре дренирана почва. През пролетта и лятото поливайте редовно, като поддържате почвата равномерно влажна, но избягвайте преовлажняване. Използвайте мека, престояла вода на стайна температура. През юли и август намалете поливането, за да стимулирате залагането на цветни пъпки. Камелиите също така изискват висока въздушна влажност. Пръскайте листата с вода няколко пъти седмично, особено през горещите летни дни, но избягвайте пръскането по време на цъфтежа, за да не повредите цветовете.​

Торене

Подхранвайте камелията два пъти годишно,  в началото на март и в средата на май – с бавно действащ тор, предназначен за киселолюбиви растения. Това осигурява необходимите хранителни вещества за здравословен растеж и обилен цъфтеж. Прекратете торенето в края на юли, тъй като през този период започва формирането на цветните пъпки, и излишните хранителни вещества могат да доведат до опадане на пъпките преди да разцъфтят.​

Виж още: Отглеждане на Бугенвилия

Пресаждане на Камелия в саксия

Камелиите се пресаждат рядко, обикновено на всеки 2-3 години, когато саксията стане тясна. Най-подходящото време за пресаждане е през пролетта, след приключване на цъфтежа. Използвайте метода на прехвърляне, като внимателно извадите растението от старата саксия, без да разрушавате кореновата бала, и го поставите в новата саксия с подготвен дренажен слой и свежа кисела почва. След пресаждането полейте обилно с престояла вода и осигурете защита от пряко слънце за няколко дни, докато растението се адаптира.

Размножаване

Камелиите могат да се размножават чрез резници, семена или присаждане.

1. Размножаване чрез резници

Това е най-предпочитаният метод, тъй като запазва характеристиките на сорта. Най-доброто време за вземане на резници е през късното лято или ранната есен. Използвайте полуодървенели резници с дължина 8-10 см, като отстраните долните листа и оставите само 2-3 горни листа. Потопете основата в разтвор за вкореняване и засадете в смес от торф и пясък. Поддържайте висока влажност и температура около 20-22 градуса. Вкореняването може да отнеме 8-10 седмици.

2. Размножаване чрез семена

Методът е по-бавен и често води до появата на растения с различни характеристики от родителските. Семената се засяват в кисела почва, а кълновете се появяват след няколко месеца.

3. Размножаване чрез присаждане

Този метод се използва от професионални градинари за получаване на по-здрави и устойчиви растения.

Често срещани проблеми при отглеждане на камелия в саксия

Опадване на пъпките

Причините могат да бъдат резки промени в температурата, прекалено сух или прекалено влажен субстрат. Поддържайте стабилни условия и осигурете равномерно поливане.

Пожълтяване на листата

Жълтите листа обикновено са знак за варовита вода или недостиг на желязо. Поливайте само с мека вода и използвайте хелатирано желязо при необходимост.

Гниене на корените

Преовлажняването е основната причина. Уверете се, че саксията има добър дренаж и не задържа излишна влага.

Вредители

Камелиите са сравнително устойчиви, но могат да бъдат нападнати от акари, листни въшки и щитоносни въшки. Използвайте инсектициден сапун или биологични препарати при нужда.

При отглеждане на камелия в саксия се изисква внимание към детайлите, но с правилните грижи растението ще ви радва с прекрасните си цветове дълги години. Изборът на подходяща почва, саксия, редовното поливане и осигуряването на оптимални температурни условия са ключови за успешното отглеждане. Следвайки тези насоки, ще се наслаждавате на здрави и обилно цъфтящи камелии в своя дом или градина.

снимка: Adobe

Виж още: Отглеждане на кралско мушкато

Препоръчано