Кралското мушкато с научно име Pelargonium grandiflorum известно още като едроцветен здравец или английско мушкато, е очарователно растение, което намира идеалното си място в списъка на градинарите които го отглеждат. Понякога се среща и под името Налба или още Царско мушкато.
Оригиналното име се отнася до размера на цветята, които са големи и ярко оцветени, в повечето случаи дори двуцветни.
Едролистното кралско мушкато a цъфти обилно от пролетта до късната есен, при първата слана. Процесът на цъфтеж може да се удължи чрез пренасяне на цветята на закрито, когато температурите започнат да падат.
Характеристики на кралско мушкато
Въпреки че споделят общо име, обикновеното мушкатото и кралското мушкато се различават по много черти и има различия при отглеждане на кралско мушкато и другите по разпространени видове.
- Ботаническо име: Pelargonium grandiflorum;
- Общо име: Geranium
- Семейство: здравец
- Род: Мушкато
- Тип растение: Многогодишно;
- Цветове на цветята: Розово, червено, лилаво, бронз, бяло
- Засаждане през: април-май;
- Цъфтеж: май-октомври;
- Размножаване: август;
- Подрязване: октомври
- Излагане на слънце: Пълно слънце, шарена сянка
- Тип почва: Варовита, алкална, добре дренирана, лека и песъчлива
- Токсичност: Може да бъде токсично за котки и кучета
Кралско мушкато, отглеждане и грижи
Отглеждайте кралското мушкато във влажна, но добре дренирана почва на пълно слънце. Отрежете част от него в края на лятото (август месец) и вземете резници, за да се застраховате срещу зимни загуби. Повечето растения се нуждаят от защита през зимата, така че преместете саксиите на закрито през есента, за да сте сигурни, че ще израснат отново през следващата година.
Едроцветното мушкато може да се отглежда в градинска почва от всякакъв вид, но ще се възползва от неутрална или алкална почва. Отглеждайте на слънце в контейнери, висящи кошници или цветни лехи. Ако го отглеждате у дома, го предпазвайте от пряка слънчева светлина през лятото.
Светлина и местоположение
Кралското английското мушкато обича светлината! Уверете се, че растението получава много светлина, но избягвайте директното и продължително излагане на обедно слънце, което може да изгори листата му. Идеално е място със сутрешно слънце или филтрирана светлина през целия ден.
Поливане
Мушкато от такава кралска величина предпочита да се полива редовно, но е важно почвата да изсъхне малко между поливанията. Избягвайте да оставяте водата да застоява в основата на растението, за да предотвратите гниене на корените. В горещите летни дни може да се наложи да го поливате по-често, но през зимата намалете честотата на поливане.
Температура и влажност
Този вид мушкато се радва на умерени до топли температури през деня и малко по-хладни през нощта. Избягвайте излагането на температури под 10°C, тъй като студът може да бъде вреден. Не изисква специфична влажност, като е доста приспособим в това отношение.
Торене на кралско мушкато
За да насърчите обилния цъфтеж, наторявайте растението веднъж месечно по време на активен растеж през пролетта и лятото с балансиран и водоразтворим тор, предназначен за цъфтящи растения.
Виж още: Грижа за най-расивото мушкато – Каланхое
Засаждане на кралско мушкато
Когато отглеждате мушкато в саксия, изберете универсален компост без торф с добавен тор с бавно освобождаване. Кралското мушкато изглежда ефектно, когато е засадени с други летни растения.
Ако са засадени в добра почва и се поддържат добре напоени, те ще издържат да бъдат засадени плътно с други нежни растения. Това цвете обича добре дренирана почва, която лесно се отича. Изберете място, което има шарена сянка, за да го предпазите от летните горещини.
Размножаване на кралско мушкато
Вземете резници от новия растеж на презимувалите растения през пролетта. Резниците могат да се вземат в края на лятото, за предпочитане август месец. Прещипете всички цъфтящи пъпки, които се образуват.
С нож или ножица отстранете всички листа освен горния чифт. Отрежете отново основата на рязане точно под най-долното разклонение. Напълнете подходяща саксия с компост и засадете. Поставете резника в компоста на около 2 см дълбочина. Преместете мушкатото на топло, но не горещо място, което е светло.
Пресаждане
Най-доброто време за пресаждане на кралското мушкато е през пролетта. Преди да преместите растението го полейте, докато почвата стане влажна. Пригответе по-голяма саксия или изкопайте по-голяма дупка, като я напълните до половината с прясна смес за саксии.
Подрежете всички лоши стъбла или клони и внимателно извадете мушкатото от старата саксия. Преместете го в новия контейнер и покрийте кореновата топка с още смес за саксии, като уплътнявате почвата около корените, докато държите растението на място. Поливайте докато изтече излишното количество и след това изхвърлете отцедената вода.
Подрязване на Кралско мушкато
Ежегодно отглежданите видове, често не се нуждаят от подрязване, но можете да премахнете изсъхналите цъфтежи и да премахнете изсъхналите листа от растението, за да предотвратите гниенето и болестите.
Презимувалите растения могат да бъдат подрязани в началото на пролетта, преди да бъдат върнати на външни температури. Тези, които се отглеждат в земята или се държат на открито, могат да се подрязват в края на есента. И в двата случая отстранете мъртвата зеленина и отрежете всички нездрави или дървесни стъбла.
Растенията, отглеждани като стайни цветя, могат да станат дългокраки и може да се нуждаят от време на време прищипване в точките на растеж, за да се насърчи по-гъстия растеж. С пръсти прещипете около 1-2см от края на стъблата. Това ще принуди растението да прорасте с нови стъбла.
Презимуване
Красивото мушкато, отглеждани в саксия, могат да се отглежда като едногодишно растение или може да се презимуват и да се наслаждавате на цветове му година след година. Има няколко начина за успешното презимуване. Като стайно растение го пренесете на закрито през есента, преди да настъпят ниски температури. След като влезете, поставете мушкатото на светъл, слънчев прозорец и намалете поливането, за да позволите на почвата около корените да изсъхне между поливанията.
Ако презимува на открито, оставете растенията да изпаднат в латентно състояние, като не ги поливате през зимните месеци и леко ги зашумите със слама. След като отмине и последният шанс за слана през пролетта, може да полеете и да разрохкате почвата около него.
Болести и проблеми с растението
Вашето кралско мушкато няма да има проблем с голяма част от вредители, но внимавайте за листни въшки, акари, белокрилки и есенни червеи.
Понякога растението може да стане жертва на кореново гниене и гъбични проблеми като ръжда и ботритис, както и бактериални заболявания като петна по листата, и вертицилиозно увяхване. Раздалечете растенията си, за да осигурите добра циркулация на въздуха и избягвайте да поливате отгоре, като задължително оставете почвата да изсъхне между поливанията.
Какво да правите ако мушкатото не цъфти
Кралското мушкато може да не цъфти добре поради няколко причини:
- твърде много сянка;
- ниски температури;
- подгизнала почва;
- твърде много азот;
- старите растения трябва да бъдат разделени;
Ако вашето растение е на сенчесто място или прекалено наторено то можа да изпита трудности с цъфтежа. Ако почвата е преовлажнена, стъблата се нуждаят от подрязване или температурата е спаднала – също.
Този вид мушкато се нуждаят от повече слънчева светлина, около 6-8 часа на ден, за да цъфти адекватно. Уверите се, че излагането на слънце не се е променило от момента, в който сте засадили растението за първи път. Освен това времето може да играе важна роля, тъй като здравецът не цъфти добре при температури под 15 градуса Ако е в саксия ще трябва да го пресаждат всяка година, за да осигурят място за нов растеж.
снимки: pxhere.com