Признайте си, колко често отказвате да излезете или не ходите на фитнес заради цикъла си? Въпреки факта, че лекарите настояват, че нарушаването на нормалния ритъм на живот през този период поради болка и липса на сила не е нормално, много от нас все още предпочитат да се отдадат на удобно легло вместо бягаща пътека. И всяка жена знае колко трудно е да се върне към предишното темпо.
Много фитнес треньори казват, че по време на цикъл и овулация хормоналните колебания наистина са доста изразени, но това изобщо не е причина да обезсмислите спортния си живот, дори и за кратък период от време.
Отслабване според менструалния цикъл
Неотдавна нова концепция за отслабване и поддържане на форма стана хит в интернет, която се основава на тренировъчен план в различни периоди от цикъла.
Менструация (1 – 5 дни)
По това време е по-добре да избягвате силови тренировки, които имат добър шанс да повишат абдоминалното налягане, причинявайки тежко кървене. Освен това в наши дни нивата на естроген и прогестерон при жените спадат до минимум, така че вероятността от развитие на възпаление се увеличава значително, а в случай на увреждане на мускулите или ставите процесът на рехабилитация ще отнеме по-дълъг период от време. Ето защо леките фитнес класове са най-подходящи за този период : йога (включително във въздуха, но с изключение на обърнатите пози от комплекса), пилатес и стречинг.
Фоликуларна фаза (5 – 13 дни)
През този период нивата на естроген постепенно започват да се повишават, като по този начин се повишава общата издръжливост на организма. Тези дни фитнес експертите съветват да започнете да увеличавате натоварването на тялото, като избирате кардио упражненията: плуване, бягане и танци.
Овулация (ден 14)
По време на овулация не само се смятаме за по-привлекателни от всякога, но и усещаме невероятен прилив на сили, от който определено трябва да се възползваме. За този ден наблегнете на високоинтензивни тренировки и (силови). Вашата фигура определено ще ви благодари по-късно.
Лутеална фаза (15 – 28 дни)
Нивата на прогестерон продължават да се повишават, но нивата на естроген остават нестабилни. Започвайки от 24-ия ден от цикъла, нивото на хормоните в тялото на жената намалява и тя се сблъсква с ужасните прояви на предменструалния синдром. Хормоналните колебания стават норма, така че енергийните нива и благосъстоянието са изключително нестабилни. За този период най-подходящи са премерените силови упражнения и практиката на пилатес.
Важно е обаче да запомните, че не всички жени имат менструален цикъл от 28 дни. Ето защо, преди да започнете да се придържате към тази концепция я адаптирайте към тялото си.