Важни правила за безопасно използване на електричеството у дома. Според скалата на Кардашев, колкото повече енергия използваме, толкова сме по-напреднали като цивилизация. Почти невъзможно е да си представим нещо, което не се нуждае от електричество. Работата с електричество не е лесна и безопасна работа.
Безопасната работна среда обаче не винаги е достатъчна за контролиране на всички потенциални електрически опасности. От съществено значение е да се спазват основните правила за безопасност при работа с електричество и електрическо оборудване. Безопасността трябва да бъде приоритет номер 1 за осигуряване на комфортни условия на труд.
10 правила за безопасно използване на електричеството в у дома
При работа с електричество трябва да се спазват много правила за безопасност, затова решихме, че е добра идея да припомним някои от тях.
- Никога не влизайте в пряк контакт с вода, когато работите с електричество. Не докосвайте и не се опитвайте да ремонтирате електрическо оборудване с мокри ръце. Водата увеличава проводимостта на електрическия ток.
- Уверете се, че използвате изолирани инструменти, докато работите. Ако се случи нещо нередно, вероятно няма да имате втори шанс.
- Никога не използвайте оборудване със счупени щепсели, протрити кабели и повредена изолация. Рискът е по-висок.
- Ако е възможно, работете само с една ръка, а другата дръжте в джоба си. Това ще предотврати случайно преминаване на ток през тялото ви.
- Бъдете внимателни и спазвайте всички правила за безопасност, установени от кода на вашата страна. Тези правила обикновено може да се намерят на страниците на електроразпределителните дружества.
- Никога не използвайте метални моливи, линии или пръстени или метални каишки за часовници, когато работите с електрическо оборудване. Електрическа вълна ще ви заземи и целият електрически ток ще премине през тялото ви. Използвайте дърво или фибростъкло.
- Носете предпазни ръкавици, дрехи и обувки, за да сте защитени при работа с електричество или електрическо оборудване.
- Използвайте обратната част на дланта на ръката, когато е необходимо, за да докоснете електрическо оборудване (напр., когато проверявате за прегрели елементи). В противен случай случайният удар ще предизвика мускулни съкращение и ще „задържите“ преминаващия ток.
- Не използвайте силно запалими течности в близост до електрическо оборудване.
- Винаги проверявайте бушоните и автоматичните прекъсвачи, дали са изключени преди започване на работа по или в близост до електрическата мрежа.
Бъдете внимателни!
Следвайки тези правила, бъдете винаги предпазливи и осигурете безопасна среда за вас и вашите колеги. Работата с електричество не е шега. Обезопасете периметъра у дома за по-спокоен и сигурен живот.
Източник: home-design.bg