Градина

Пръскане на краставици против брашнеста мана

Брашнестата мана е едно от най-разпространените и опасни заболявания при краставиците, което води до сериозно намаляване на добивите и дори до пълна загуба на растенията при липса на навременни мерки.

За да се опази реколтата, е необходимо да се прави редовно пръскане на краставици и да се предприемат систематични действия, като най-ефективната мярка е пръскането.

Тук ще разгледаме причинителите на заболяването, симптомите, начините за превенция и най-ефикасните препарати и методи за пръскане.

Причини и симптоми за мана по краставиците

Причини за поява на мана

Брашнестата мана се причинява от гъбни патогени, най-често от родовете Erysiphe и Sphaerotheca. За разлика от обикновената, която предпочита висока влажност, брашнестата се развива при топло и сухо време. Температури между 20 и 30°C, комбинирани със слабо движение на въздуха и загъстени насаждения, създават идеална среда за нейното бързо разпространение.

Симптоми на брашнеста мана по краставиците

Първите признаци на заболяването са характерен бял или сивкав налеп по горната повърхност на листата, наподобяващ брашно. Постепенно петната се разрастват, покриват целия лист, който започва да пожълтява, изсъхва и опада. При напреднала инфекция страдат не само листата, но и стъблата и плодовете. Това води до спиране на фотосинтезата, отслабване на растението и сериозно намаляване на продукцията.

Кога и колко често да се пръскат краставиците

Първото пръскане трябва да се извърши профилактично, при настъпване на благоприятни условия за развитие на болестта, дори преди появата на симптоми.

След това третирането се повтаря на всеки 7 до 10 дни в зависимост от метеорологичната обстановка, фазата на развитие на растенията и използвания препарат. При поява на първи симптоми е наложително да се действа незабавно.

Природни средства за пръскане на краставици срещу мана

За любителите градинари на биологичното земеделие съществуват алтернативни методи, които също показват добра ефективност при леки инфекции или като превантивна мярка:

Пръскане с разтвор от сода бикарбонат

За приготвянето на този разтвор се използва:

  • 1 супена лъжица сода бикарбонат
  • 1 чаена лъжица течен сапун (предпочита се натурален или зелен сапун без ароматизатори)
  • 1 литър хладка вода.

Съуставките се разтварят добре. Получената смес трябва да се разбърка до пълно разтваряне на съставките, след което се прелива в пръскачка с финна струя. Този разтвор създава алкална среда върху повърхността на листата, която е неблагоприятна за развитието на гъбичните спори на брашнестата мана.

Виж още: Пръскане на домати с аспирин и сода

Сапунът спомага за по-доброто прилепване на разтвора към растителната повърхност. Третирането се извършва при сухо време, за предпочитане в ранните сутрешни часове или привечер, и се повтаря през 5 до 7 дни при наличие на инфекция или веднъж седмично като превантивна мярка.

Пръскане на краставици с мляко и вода

Природният разтвор от прясно мляко и вода се приготвя в съотношение 1:9, т.е:

  • една част мляко
  • девет части вода.

Например, при 1 литър разтвор се използват 100 мл прясно мляко и 900 мл чиста вода. Млякото съдържа ензими и аминокиселини, които стимулират естествените защитни механизми на растенията и потискат развитието на патогенни гъби.

Сместа се използва веднага след приготвяне и се прилага чрез фино пулверизиране по всички части на растението. За максимален ефект пръскането се повтаря редовно на всеки 5 дни, особено в периоди с повишен риск от заболяване.

Отвара от чесън

Приготвя се като 100 грама счукан пресен чесън (около една средно голяма глава) се поставя в стъклен или пластмасов съд и се залива с 1 литър студена вода. Сместа се оставя да престои за 24 часа на стайна температура, за да се извлекат активните вещества от чесъна. След това течността се прецежда през тензух или фина цедка и се излива в пулверизатор.

Получената отвара има силни противогъбични и антисептични свойства, дължащи се на съдържанието на алицин – мощен природен антибиотик. Пръска се върху листата и стъблата, като се покриват и долните им повърхности. Повторенията се извършват през 5 до 7 дни или след всеки дъжд.

Пръскане на краставици с живовляк или коприва

Използват се ферментирали настойки, които укрепват имунната система на растенията и повишават устойчивостта им към гъбични заболявания. За приготвяне на настойка от коприва се събират около 1 кг свежа коприва, нарязва се на ситно и се поставя в кофа или пластмасов съд. Залива се с около 10 литра вода и се оставя да ферментира на открито за 7 до 10 дни, като се разбърква ежедневно.

Виж още: Пръскане на домати с мая и йод

Процесът се счита за завършен, когато настойката придобие тъмнозелен цвят и характерна миризма на ферментация. След това се прецежда и се разрежда в съотношение 1:10 с вода преди пръскане. По същия начин се приготвя настойка и от листа на живовляк. Тези препарати не действат директно върху спорите, но заздравяват тъканите на растенията и създават неблагоприятни условия за патогените.

Видове препарати за пръскане срещу брашнеста мана

Който предпочита да използва търговски препарати, може да се възползва  както от контактни, така и системни фунгициди. Контактните действат върху повърхността на листата и предотвратяват поникването на гъбичните спори, докато системните се абсорбират от растението и действат отвътре.

Пръскане на краставици с контактни фунгициди:

  • Сяра – използва се под формата на прахообразна или течна формулация. Подходяща за биоземеделие;
  • Купроцин, Купросил – медни препарати с частична ефикасност при ранни фази на инфекцията;

Системни фунгициди:

  • Топсин М 70 ВП – има широкоспектърно действие срещу гъбни болести;
  • Скор 250 ЕК – прониква в тъканите и има продължително защитно действие;
  • Фоликур 250 ЕК – ефективен при интензивни нападения;
  • Каратан 350 ЕК – силно фунгицидно действие срещу брашнеста мана.

Комбинираното използване на контактни и системни препарати е силно препоръчително, като се редуват с цел избягване на резистентност.

Подготовка и техника на пръскане

Третирането трябва да се извършва рано сутрин или привечер, когато температурите са по-ниски и няма силно слънце. Използва се пръскачка с фина струя, която да покрие изцяло листната маса, включително долната страна на листата, където спорите често се задържат.

Необходимо е да се носи защитно облекло, ръкавици и маска, особено при работа с химически препарати. След третиране инструментите се измиват добре, а остатъчният разтвор се изхвърля безопасно.

Виж още: Как да съхраним пресни краставици за да останат хрупкави

Предпазни мерки и безопасност при пръскане

След пръскане с фунгициди е задължително спазване на карантинен срок преди консумация на продукцията. Сроковете варират според препарата, но обикновено са между 3 и 14 дни. Важно е да се следи и за възможна фитотоксичност, особено при чувствителни сортове или при горещо време.

Превантивни мерки

  • Поддържане на подходяща дистанция между растенията за проветряване
  • Навременно окопаване и премахване на плевели
  • Отстраняване на заразени листа
  • Използване на устойчиви сортове
  • Сеитбообръщение и избягване на повторно засаждане на краставици на същото място

Най-успешната стратегия срещу брашнестата мана при краставиците е съчетанието от профилактика, редовен контрол и навременно пръскане. Ранното откриване на първите симптоми е ключово за овладяване на болестта, преди да обхване цялото растение.

Маната по краставиците може да нанесе сериозни щети, но с навременна намеса, подходящ избор на препарати и добра грижа, опасността може да бъде овладяна. Редовното пръскане на краставици играе основна роля в борбата с това заболяване, но трябва да бъде съчетано с разумна агротехника и постоянен контрол върху състоянието на насажденията. Спазването на препоръките гарантира здрави растения и добра реколта.

Виж още: Отглеждане на краставици Тести Кинг

снимка: Adobe

ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

ПРЕПОРЪЧАНО