Значение на първото пръскане
Първото пръскане е превантивна мярка, насочена към унищожаване на патогени и вредители, които зимуват в лозовите насаждения. Ако не се предприемат навременни действия, тези организми могат да се активират с повишаването на температурите и да причинят сериозни щети на лозите. Ранното третиране намалява риска от развитие на болести като мана и оидиум, както и от нападения на вредители като гроздовите молци и акари.
Подготовка преди пръскане
Преди да се пристъпи към първото пръскане, е необходимо да се извършат някои подготвителни дейности:
Резитба на лозите
Премахването на изсъхналите и болни части от растението спомага за подобряване на вентилацията и намалява риска от заболявания. Важно е по време на резитба инструментите да бъдат дезинфекцирани, за да се предотврати разпространението на патогени.
Почистване на терена
Отстраняването на паднали листа, плодове и други растителни остатъци намалява местата за зимуване на вредителите и източниците на инфекции.
Избор на препарати за първо пръскане на лозе
Изборът на подходящи препарати е ключов за ефективността на пръскането. Основните групи препарати включват:
Фунгициди
Използват се за борба с гъбични заболявания като брашнеста мана. Препарати като бордолезов разтвор и сяра са ефективни срещу мана.
Инсектициди
Прилагат се за контрол на насекоми като гроздовите молци. Препарати като Вазтак Нов (проверете дали все още е разрешен за употреба) са успешни срещу тези вредители.
Акарациди
Специализирани препарати за борба с акари, които могат да причинят значителни щети на лозите. Първото пръскане срещу акари се осъществява при дължина на леторастите от 8-12 см.
Техника на пръскане
За да бъде пръскането ефективно, е важно да се спазват следните препоръки:
Избор на подходящо оборудване
Използването на качествени пръскачки осигурява равномерно покритие на растенията с препарата. Гръбните или електрическите пръскачки са подходящи за различни по големина лозови насаждения.
Правилно приготвяне на разтвора
Спазването на препоръчаните дози и инструкции за употреба на препаратите е от съществено значение за ефективността на третирането и безопасността на растенията.
Условия за пръскане
Пръскането трябва да се извършва в сухи и безветрени дни, когато температурите са над 4-5 градуса. Ако след пръскането завали дъжд, е необходимо повторно третиране, тъй като валежите могат да отмият препарата.
Честота на пръсканията
След първото пръскане е важно да се следи състоянието на лозите и при необходимост да се извършват последващи третирания. В периода от май до август може да се наложат до седем или повече пръскания, в зависимост от климатичните условия и наличието на болести и вредители.
Първо пръскане на лозе е критична стъпка в грижата за лозовите насаждения. То осигурява защита срещу основните болести и вредители и създава предпоставки за здрава и обилна реколта. Чрез правилна подготовка, избор на подходящи препарати и спазване на техниките на пръскане, лозарите могат да гарантират оптимални условия за развитие на лозите и производство на качествено грозде.
снимка: Adobe
Виж още: Зимно пръскане на овошки