Според повечето източници, които успяхме да открием. Погледнете за оригинала на салата Оливие в края на статията.
Руска салата – рецепта
Руската салата, която сме свикнали да различаваме от нашите спомени от детството и от щандовете по магазините е побългарен вариант на оригинала и се приготвя с крайно различни продукти, макар да има някои постоянно присъстващи като краставичките във различните рецепти. Всъщност много държави имат свой вариант на тази домашна салата, което реално я прави съвсем различен тип ястие и крайно несъответстващ с оригинала.
Необходими продукти за руска салата
- кисели краставички;
- ферментирали кисели моркови от туршия;
- сварени картофи;
- колбас по ваш избор (ние сме ползвали в тази рецепта варено-пушен свински врат);
- качествена майонеза;
- грах (по избор, ние не сложихме).
Забележка: След нарязването на краставичките, трябва да се отрасни водата в тях. Това може да стане като се притиснат в юмрук, но не твърде много за да не се намачкат.
Как се прави руска салата
Това е може би една от най-кратките варианти на рецепта, които сме публикували до сега. Нарязвате всичко на малки кубчета, размесва се добре и добавяте майонеза, толкова, колкото да поемат нарязаните зеленчуци, без да е нито в излишък, нито в недостиг.
Просто опитвайте от време на време и когато получите приятна на вкус консистенция, не добавяйте повече от нея.
Нарочно не сме описали от кой продукт, колко точно да сложите. Смятаме, че тук всеки може да направи рецептата така, че да е по вкуса му. Ние сме ползвали 5 средни картофа, киселите краставички от 1 буркан от 800мл, 2 кисели средно големи моркова и 250-300 грама от колбаса.
Използвахме майонеза Heintz, около 500гр от нея. Дали ще добавите грах или не, избора е ваш. Няма как да объркате нещо с тази рецепта за руска разядка. Според нас, много голям фактор за вкуса на салатата оказва самата майонеза, така че заложете на такава каквато харесвате вие (разбира се и качествените зеленчуци са от решаващо значение, ние използвахме домашно приготвени зеленчуци с изключение на картофа).
По желание може да декорирате с магданоз, да оформите салатата в шоличка и да преместите в подходяща чиния за сервиране.
Да ви е сладко!
Разгледайте и другите предложения за салати, било то близки или не, до този прочит на класическата руска салата, както я познаваме в 21 век.
Виж още: Салата Цезар по оригинална рецепта
Предтеча на рецептата за руска салата
„Главният готвач на ресторант Ермитаж Люсиен Оливие завинаги вписа името си в историята на руската кухня. Това се случва през 60-те години на 19 век на върха на просперитета на френската култура в царска Русия. Талантливият готвач осъзна, че семплата национална кухня вече не задоволява вкусовете на московското благородство.
Запознат добре с гастрономическите предпочитания на гостите на ресторанта си, известният готвач измисля уникално ястие за тях. Разбира се, говорим за легендарната салата, която по-късно започва да се нарича на нейния създател – „Оливие“. С течение на времето популярността на салатата нарасна толкова много, че името се превръща в нарицателно.“
Историята на произхода на салата Оливие
Историята на салата Оливие и тайната съставка на френския готвач
Оливие от 19 век и Оливие от 21 век са две напълно различни ястия. Сега тази салата е много по-лесна и по-евтина за приготвяне, отколкото преди стотици години. И точната му рецепта остава неизвестна със сигурност.
Г-н Оливие грижливо защитава творението си. И въпреки че повечето от съставките са идентифицирани от московските гастрономи, нещо в това ястие остана неуловимо за тях. Много готвачи са се опитвали да повторят ястието на френския майстор в кухнята си, но никога не се получава същото. Четете повече за историята в edimdoma.ru и culture.ru.