Хлябът не е само бял и черен, но има и диетичен, соев, без глутен, с трици и още стотици разновидности. Той е всичко. Без друго може, но без хляб не може, както казват много хора. Той е основния продукт с който се препитават милиарди жители на нашата планета. Преглеждаме основните видове за да разберем кои от тях са полезни и кои е по-добре да прескочим, когато се запасяваме с насъщния.
Пшеничен хляб
Традиционният и най-познат вид, приготвен от пшенично брашно и вода, замесен с мая. Той има високо съдържание на нишесте, което може да доведе до метаболитни нарушения и храносмилателни разстройства. Пшеничният хляб е известен и като източник на бързи въглехидрати – символи на затлъстяването, които допринасят за наддаване на тегло, особено при заседнал начин на живот.
Въпреки факта, че пшеничните зърна са богати на различни витамини и минерали, те напълно отсъстват от хляба. Факт е, че повечето от полезните вещества остават в триците и обвивката на зърното, които не са част от пшеничното брашно. След изпичането му изобщо не остават ценни вещества, понеже високата температура разгражда отчасти витамините.
Ръжен
Или както го наричаме по-често – черен. Ръженият хляб съдържа по-малко калории от белия, около 60 ккал на 100 грама, което по е наистина значително. Но това не е неговото най-голямо предимство. Важно е да се отбележи, че за разлика от белия, черният съдържа редица полезни аминокиселини и фибри, които са много полезни за работата на стомашно-чревния тракт.
Без мая
Доказано е, че хлябът без мая се усвоява по-лесно от организма и спомага за по-активната чревна функция. Освен това той не уврежда микрофлората и не може да причини дисбиоза, за разлика от дрождите. Такъв хляб е често по-здравословен и по-подходящ за хранене от например белия.
Пълнозърнест хляб
Пълнозърнестият тип се приготвя от натрошени, но не пресети зърна, включително обвивката на зърното, която съдържа полезни за организма ни вещества – витамини В и Е, както и фибри.
Въпреки ползите, диетолозите препоръчват да се консумира с повишено внимание. Той е по-труден и по-груб за смилане и не се препоръчва за хора със слаба храносмилателна система, тъй като може да доведе до усложнения при съпътстващи заболявания.
С трици
Триците са обвивката, външната обвивка на зърното, която традиционно не попада в хляба. Въпреки това те са изключително богати на различни витамини и минерали. Благодарение на триците обаче, той се превръща в сериозно предизвикателство за червата и не се препоръчва при стомашно-чревни заболявания. Той е подходящ за профилактика и лечение на атеросклероза, прочистване на тялото от токсини и понижаване на нивата на кръвната захар.
Без глутен
Хлябът без глутен набира все по-голяма популярност в наши дни. Прави се от различни смлени семена и без използването на брашно в общия смисъл. Зърнените култури са основният източник на глутен и поради това са изключени от състава на такива продукти без глутен. Основната полза от такъв хляб, в допълнение към очевидното отсъствие на глутен, е голямото изобилие от различни витамини, минерали, сложни въглехидрати и аминокиселини. Безглутеновият включва продукти от ленено, бадемово, ядково, царевично и други типове брашна.
Царевичен хляб
Царевичният вид не е толкова популярен у нас, но се смята за един от най-здравословните видове. Поради факта, че царевичното брашно изисква по-малко обработка, този вид е богат на витамини и минерали. Съдържа витамини А, В1, В2, РР, С, каротин, както и минерали като натрий, калий, калций, магнезий, фосфор и желязо. От друга страна, като източник на много голямо количество фибри, тя се усвоява по-зле от тялото ни, така че не се препоръчва да се използва при гастрит, пептична язва и проблеми с черния дроб.
С овесени ядки
Този хляб се прави от три вида брашно: овесено, пшенично и ръжено. Съдържа голям брой различни полезни вещества, включително витамини B, C, E, H и PP, както и калий, калций, цинк, селен, мед, желязо и фосфор. Благодарение на специфичния метод на приготвяне и комбинацията от различни видове брашно, овесеният хляб може да има благоприятен ефект върху чревната функция, както и да премахва токсините от тялото. Той също забавя усвояването на въглехидратите и да нормализира нивата на кръвната захар.
Със соя
Соевият хляб се класифицира като диетичен продукт ,а калорийната му стойност е средно 280 ккал на 100 грама. Диетолозите и лекарите го ценят поради липсата на холестерол. Брашното, получено от преработката на соеви зърна, е изключително богато на протеини, витамини от група В, калий, желязо и калций. Соевият хляб е здравословен поради високото съдържание на полиненаситени мастни киселини, които са от съществено значение за организма. Намирането на такъв тип в магазините може да се окаже трудна задача, тъй като той не е много популярен поради специфичния си вкус.
Резюме
След като разгледахме основните видове хляб, вие решете кой е най-позлезен и най-здравословен за вас, а ако решите да се поглезите, не пропускайте да направите тази слънчева и пухкава памук погача, която се къса на конци и е подходяща за празнична питка.