НачалоРецептиСтара рецепта за приготвяне...

Стара рецепта за приготвяне на домашен ябълков оцет – ето как се прави!

Традиция, която оживява в съвременната кухня с тази рецепта за домашен ябълков оцет, приготвен в домашни условия с натурални продукти!

В света на кулинарията, където готовите продукти са леснодостъпни и често предпочитани, има нещо особено ценено в домашното приготвяне на храни и напитки. Това не е просто връщане към корените, а и начин да вложим грижа, старание и любов в това, което консумираме. Една от тези стари рецепти, които заслужават да бъдат възродени и поддържани живи още дълго време, е рецептата за домашен ябълков оцет.

Ябълковият оцет не е толкова често използван в  салати и маринати, че е част от българската култура и традиция при приготвяне на царска туршия и друга зимнина. В миналото, когато магазините не предлагаха разнообразие от готови продукти, всяко домакинство имаше свои методи за приготвянето му, използвайки само най-добрите и пресни ябълки. Така не само че осигурява натурален и здравословен продукт, но и знаете какво слагате в него.

Домашен ябълков оцет – рецепта

За приготвянето му ще бъдат нужни следните продукти (може да умножите пропорциите за по-голям добив):

  • ябълки – около 2 кг (за предпочитане от различни сортове, включително диви ябълки, за по-богат аромат и вкус);
  • захар – 3 супени лъжици;
  • вода – около 1.5 литра (преварена и охладена);
  • по-голям съд и буркан или шише;
  • тензух или тънка памучна кърпа.

Как се прави ябълков оцет

Подготовка на ябълките

Измийте добре ябълките, за да премахнете мръсотията. Ако използвате ябълки от градината, не е необходимо да ги белите, тъй като кората съдържа полезни бактерии и дрожди, които ще спомогнат за процеса на ферментация, стига да не сте ги пръскали с препарати.

Нарежете ябълките на дребни парчета, включително семките и сърцевината. Можете да използвате и вече омекнали или смачкани ябълки, които не са подходящи за ядене, но все още са годни за употреба.

Ферментация

Поставете нарязаните ябълки в съд, като го напълните до около две трети от обема му.

Разтворете захарта в преварената и охладена вода, като количеството захар може да се нагласи според сладостта на ябълките и личния ви вклус. Водата трябва да покрие ябълките, като оставите място за ферментацията да си протече, без да шупне материала.

Покрийте съда с тензух или памучна кърпа и и го стегнете с връв Това ще позволи на въздуха да циркулира, но ще предпази материала от прах или насекоми.

Време за ферментация

Преместете съда на тъмно място при температура около 20 – 25 градуса и го оставете да ферментира за около 2-4 седмици. В този период захарта ще се разгради, като започне да се образува алкохол, който след това ще се превърне в оцетна киселина.

През първите няколко дни може да разбърквате сместа веднъж дневно, за да стимулирате процеса на ферментация. След това оставете сместа да престои без да я размесвате.

Процеждане и узряване

След като ферментацията приключи и течността придобие остър, кисел вкус, прецедете ябълковата смес през фина цедка или тензух.

Изсипете прецедената течност в чист буркан или друг съд и я покрийте отново с тензуха да узрява още 4-6 седмици. През този период оцетът ще се избистри и ще придобие характерния си аромат.

Бутилиране и съхранение

След като узрее, този домашен ябълков оцет се пълни в стъклени бутилки, като внимавате да не разклащате утайката на дъното. Съхранява се на хладно и тъмно място. Правилно съхранен, може да запази качествата си в продължение на години.

Ползи и приложения на домашен оцет от ябълки

Така приготвен се получава не само е по-вкусен и ароматен, но и по-здравословен, тъй като не съдържа изкуствени добавки и консерванти. Богат е на ензими и пробиотик, които подпомагат храносмилането и имунната система.

Освен в кулинарията, ябълковият оцет може да се използва и като природен лек за различни здравословни проблеми, като например при болки в гърлото, за подобряване на кожата и косата, и дори за почистване на домакински съдове.

Кратко обобщение

Приготвянето на домашен ябълков оцет по тази рецепта, която е стара и изпитана е не само удоволствие, но и начин се храним по-здравослвно. Това е процес, който изисква търпение и внимание, но резултатът е продукт, който ще ви радва с вкуса и ползите от него месеци наред. Приготвянето както виждате е лесно, наистина  не става бързо, но за хубавите неща си трябва време!

Виж още:

Научавайте винаги първи най-новото от Тами Бг, като ни последвате в Google Новини

Още от категорията

Напиши коментар:

Въведете коментар
Име

Есенен маникюр в кафяво

Тази есен, кафявите нюанси за маникюр доминират с изтънчена елегантност и топлина. Този сезон се характеризира с богатство на земни цветове, които отразяват есенната...

Парена туршия със зеле и моркови

Маникюр с брокат