В тази статия ще разгледаме някои от най-странните и интересни великденски обичаи от различни краища на света, а за тези които все още не знаят, за 2025-та година, Великден се пада на 20-ти април.
Шарен свят, шарен Великден
Великден в Австралия
Шоколадовото билби заменя великденския заек! В Австралия, вместо традиционния великденски заек, често се среща шоколадовото билби – малък местен торбест бозайник. Тази промяна има за цел да повиши осведомеността за застрашените местни видове и да насърчи опазването им.
Великденски традиции във Франция
В град Бесие, Франция, всяка година на Великден се приготвя огромен омлет от над 4 500 яйца, който храни повече от 1 000 души. Традицията повелява всяко семейство да счупи яйца в дома си сутринта, след което се събират на централния площад, където яйцата се готвят за общ обяд.
Унгария и Великден
В Унгария, на Великден, жените обличат традиционни носии и биват поливани с вода от мъжете. В миналото се е вярвало, че водата има пречистващи свойства и носи здраве и плодородие. Днес обичаят се изпълнява по-скоро като забавление.
Финландия
Във Финландия децата се обличат като вещици и обикалят улиците с метли в ръце, търсейки лакомства. Традицията произлиза от вярването, че вещиците летят до Германия, за да се срещнат със Сатаната, а огньовете се палят, за да ги прогонят.
Великденски обичаи в Полша
В Полша, Великденският понеделник е известен като „Śmigus-Dyngus“ и се отбелязва с водни битки. Хората се пръскат с вода един друг, като се вярва, че това носи късмет и плодородие.
Норвегия
В Норвегия е обичайно по време на Великден хората да четат криминални романи и да гледат криминални сериали. Тази традиция е толкова популярна, че дори млекарите отпечатват кратки детективски истории върху картонените опаковки на млякото.
Бермуди
На Разпети петък жителите на Бермудските острови изработват и пускат в небето цветни хвърчила. Тази традиция символизира възнесението на Исус Христос и е свързана с местен учител, който използвал хвърчило, за да обясни възкресението на учениците си.
Великденски обичаи в Италия
Във Флоренция, Италия, на Великден се провежда церемонията „Scoppio del Carro“ или „Взривяващата се каруца“. Богато украсена каруца се пълни с фойерверки и се запалва пред катедралата, като се вярва, че успешното запалване носи късмет и плодородие.
Чехия и Словакия
В Чехия и Словакия мъжете леко пляскат жените с плетени върбови клони, украсени с панделки. Традицията се смята, че носи здраве и младост на жените. Яйцата пък се украсяват с восъчни орнаменти, създавайки сложни и детайлни шарки. Техниката включва рисуване с разтопен восък върху черупката, след което яйцето се боядисва. След като восъкът се премахне, под него остават фини бели линии, оформящи красиви мотиви.
Гърция по време на Великден
В Гърция, Както и в България, хората боядисват яйца в червено и участват в игра, при която се опитват да счупят яйцето на опонента си, без да счупят своето. Победителят се смята за късметлия през годината.
На гръцкия остров Хиос великденската нощ се отбелязва със зрелищна „битка“ между две църкви, които изстрелват хиляди самоделни ракети една срещу друга. Целта е да се уцели камбанарията на противоположната църква, а победителят се определя на следващия ден.
Великденски традиции в Германия
В Германия е обичайно да се украсяват дървета и храсти с цветни яйца, създавайки „Великденски дървета“. Тази традиция придава празничен вид на градините и обществените пространства.
В Северна Германия се палят гигантски великденски огньове, които се смятат за символ на победата на светлината над мрака и доброто над злото. Този обичай има древни езически корени.
Франция
Във Франция църковните камбани остават безмълвни от Разпети петък до Великденската неделя в знак на траур за смъртта на Исус. Според легендата, камбаните „летят“ до Рим, за да бъдат благословени от папата, и се връщат в неделя, носейки шоколадови яйца и лакомства за децата.
Испания по време на Великден
В Испания Великден се отбелязва с пищни шествия, известни като „Semana Santa“ (Светата седмица). По време на тези религиозни процесии участниците носят дълги роби и заострени качулки, наподобяващи тези на средновековните братства. Тези облекла символизират покаянието и предаността към вярата.
Швеция
В Швеция традицията повелява децата да се обличат като вещици, с шалове на главите и боядисани бузки. Те обикалят къщите, раздавайки рисунки и пожелания в замяна на сладкиши, подобно на традицията за Хелоуин. Този обичай произлиза от старо суеверие, че на Велики четвъртък вещиците отлитат към Блоксберг, за да пируват с дявола.
САЩ по време на Великденски празници
В САЩ едно от най-популярните великденски събития е „Easter Egg Roll“ – традиция, при която деца използват дървени лъжици, за да търкалят боядисани яйца по тревата. Най-известното такова събитие се провежда в Белия дом, където децата се състезават в търкалянето на яйца, а президентът често участва като домакин.
Великобритания и Великденските обичаи
В някои части на Великобритания Великден се отбелязва със специален фолклорен танц, наречен „Morris Dancing“. Танцьорите носят звънчета на краката и размахват кърпички или тояги, изпълнявайки сложни стъпки. Смята се, че този танц има езически корени и цели да донесе плодородие и късмет.
Грузия по време на Великден
В Грузия традицията повелява яйцата да се боядисват само в червено, използвайки естествени багрила, като обелки от червен лук или корен от брош. Червеният цвят символизира кръвта на Христос и възкресението.
Филипини
Във Филипините някои вярващи пресъздават Страстите Христови, като дори се подлагат на реално разпъване на кръст. Въпреки че Католическата църква не одобрява този екстремен ритуал, той продължава да привлича множество участници и зрители.
Великденски обичаи в Бразилия
В някои части на Бразилия се изработват кукли, представляващи Юда Искариотски, които след това се изгарят или разрушават. Това е символичен акт на възмездие за предателството на Христос.
Мексико по време на Великден
В Мексико на Великден децата разбиват великденски пиняти, пълни с лакомства и играчки. Това е комбинация от традиционните мексикански празненства и католическите обичаи.
Венецуела
В столицата на Венецуела – Каракас, на Разпети петък хората масово излизат по улиците, облечени в пъстри дрехи, танцувайки и пеейки. Това придава на Великден по-скоро празничен, отколкото траурен характер.
Великден е празник с дълбоки религиозни корени, но традициите и обичаите, с които той се отбелязва по света, са изключително разнообразни. Някои от тях носят символика, свързана с възкресението, други пазят езически елементи, а трети са просто повод за забавление. Без значение къде се намираме, Великден е време за радост, семейни събирания и уникални ритуали, които обединяват поколенията.
снимка: Adobe