Сурова туршия

Начина за приготвяне на сурова туршия е класически и се прави лесно, като същевременно запазва полезните свойства на зеленчуците.

Тази туршия е популярна заради хрупкавината си и свежия вкус, които съхранява за дълго време, след узряване.

За приготвянето на туршията са необходими основни сезонни зеленчуци като зеле, моркови, карфиол и/или зелени домати и чушки по желание. В някои рецепти се добавят още корнишони и целина.

Важно е зеленчуците да бъдат здрави и добре измити, за да не съсипят трудът ви. Суровата туршия става  чрез ферментация след окол 2 седмици, което означава, че зеленчуците ферментират естествено под въздействието на млечнокисели бактерии, без необходимост от варене или стерилизация.

Как се прави сурова туршия

зеленчуци за туршията

Нареждате зеленчука в бидони или големи трилитрови буркани и добавяте подправки като черен пипер, синапено семе, хрян и копър. Ключово за успеха на туршията е съотношението на солта към водата – обикновено се използва солност на разтвора от 30 до 50 г сол на литър вода, като саламурата трябва да покрие напълно зеленчуците.

Ферментацията на зимнината трае около 7-10 дни, като през това време може туршията да се претака, тоест (да се източва част от течността и да се връща обратно в съда, за да се раздвижат слоевете на саламурата). Това подпомага равномерното ферментиране и предотвратява образуването на плесен.

Може да допбавите аспирин или калиев сорбат за пресичане, но наистина не е нужно, ако времето е достатъчно студено.

При сурова туршия само сол и вода заквасването е по естествен начин и е сред най-здравословните начини за консервиране.

След като ферментацията приключи, суровата туршия се съхранява на хладно място.

сурова туршия

Виж още:

Научавайте винаги първи най-новото от Тами Бг, като ни последвате в Google Новини

Препоръчано