В тази статия: Храни полезни за ставите и кои от тях да избягваме. Здравите стави ви позволяват да останете активни по-дълго и да се наслаждавате на живота във всичките му проявления: ходене, бягане, колоездене, ходене с нормално темпо, отказ от асансьора и стълбите, правене на много познати неща, за които обикновено не мислим. Но веднага щом една от системите се повреди, промените стават много забележими.
И не става въпрос само за промените, свързани с възрастта. Подвижните стави на костите и връзките се износват с течение на времето, страдат от постоянни прекомерни натоварвания и се нараняват по време на тренировка. Все по-често можете да чуете оплаквания за ставни заболявания от хора под 40 години – това са както спортисти, така и тези, които водят заседнал начин на живот. В първия случай причината е очевидна, защото никой не е застрахован от наранявания, но във втория е по-скрита. Заседналата работа, липсата на упражнения и почивките за активност, небалансираното хранене водят до факта, че мускулите са слабо снабдени с кислород, а ставите не получават необходимите хранителни вещества.
4 стъпки към здрави стави
За да поддържате тялото си, не е необходимо да променяте напълно живота си, достатъчно е да започнете с минимални действия и да ги превърнете в навик. Може да не забележите веднага резултатите, но механизмът ще се задейства.
Останете активни
Отделяйте време за разходки на чист въздух, това е полезно не само за физическото, но и за психическото здраве. Докато мускулите и ставите работят, настроението ви се подобрява и мислите ви се реорганизират. След малко активност тялото ще бъде по-лесно да се върне на в режим на работа.
Ако обичате да бягате, започнете деня си с бягане през по-топлите месеци. Когато природата и градът тепърва се събуждат, е особено приятно да се насладите на момента. Сутрешният джогинг в парка или гората неминуемо ви зарежда с положителни емоции и енергия.
За всички, които работят от вкъщи или в офиса, има само един съвет – правете си почивки и се разтягайте, винаги можете да намерите време за това. На всеки два часа ставайте, за да се разходите, изправете краката си и разтегнете ръцете, раменете и врата си.
Пийте чиста вода
Няма консенсус относно това колко вода трябва да пиете дневно. Но фактът, че тялото се нуждае от чиста вода през целия ден, е неоспорим факт. Задейства храносмилателните процеси и разтваря хранителните вещества, спомагайки за по-бързото им усвояване.
Започнете сутринта с чаша топла вода и я изпийте 30 минути преди хранене. Не забравяйте за водата преди и по врене на спортуване.
Напомняме, че чаят, кафето и другите напитки не са заместител на чистата вода.
Контролирайте теглото си
Всеки допълнителен килограм увеличава натоварването на ставите, което води до тяхната деформация и разрушаване. Освен това се появяват метаболитни и ендокринни нарушения. Всичко в тялото е взаимосвързано, така че решението на проблема трябва да бъде изчерпателно. При наличие на наднормено тегло се консултирайте със специалисти и в никакъв случай не се самолекувайте с диети.
Под наблюдението на лекар можете интелигентно да пренаредите диетата си, така че теглото ви да намалява и ставите ви да получават всички необходими хранителни вещества.
Балансирайте диетата си с храни полезни за ставите
Ако нямате проблеми с теглото, но безпокойството за състоянието на вашите стави продължава, анализирайте как се храните. Какви продукти купувате най-често и как ги приготвяте? Важно е разнообразието от съставки и начинът на обработка. Продължителното излагане на високи температури разрушава фибрите и витамините, а при пържене например могат да се образуват вредни вещества. Гответе на пара, печете или задушавайте ястия, яжте повече пресни зеленчуци и плодове.
Намалете количеството подобрители на вкуса в диетата си. Това включва мононатриев глутамат, който се намира в много продукти, както и сол и оцет. Те насърчават задържането на течности в тялото, което увеличава натоварването на ставите.
Храни полезни за ставите
Костите, подвижните костни стави и хрущялите изискват постоянно попълване на редица хранителни вещества. В човешкото тяло всичко е взаимосвързано и се стреми към хармония, така че всеки микроелемент е търсен. Прегледайте списъка и забележете дали всички продукти присъстват във вашата диета, може би е време за ново меню.
Желатин
Състои се от 87% протеин и съдържа ценни аминокиселини, фосфор и калций. Това е източник на колаген, който насърчава възстановяването на тъканите, помага на хрущяла и кожата да останат еластични по-дълго и подобрява подвижността на ставите.
Желиращият продукт се използва за приготвяне на плодово желе, мармалад, аспик и желирано месо. Последното ястие може да бъде вкусно и здравословно без добавяне на желатин. Това са все тези храни полезни за ставите. В този случай ще ви трябват свински или телешки кости.
Ядките и млечните продукти са полезни за ставите
Основните доставчици на калций – строителен материал за мускулите, хрущялите и костите.
Допълнете менюто си със сирена, извара, семена и зърнени храни.
Масло, черен дроб на треска, жълтъци
Всички тези храни съдържат големи количества витамин D, който е необходим за усвояването на калция.
Мазни риби и растителни масла са полезни за ставите
Тези храни са източници на омега-3 полиненаситени мастни киселини. Подобно на колагена поддържат еластичността на тъканите и хрущялите. Освен това те активно участват в усвояването на други хранителни вещества.
Най-много омега-3 се съдържат в херинга, сьомга, скумрия и сардини. Лененото семе и зехтинът също са богати на мастни киселини.
Шипка, черен пипер, касис
Витамин C играе важна роля в производството на колаген. Може също така да добавите киви, цитрусови плодове и кисело зеле към храните, които държат рекорда по съдържание.
Водорасли, бразилски орех, кафяв ориз
Селенът е един от най-важните микроелементи, необходими за здрави стави. Участва в образуването на костна и хрущялна тъкан, подхранва и овлажнява ставите, подобрява двигателната им функция, облекчава възпалението.
В допълнение към изброените продукти, пшеничните и овесените трици, слънчогледовите семки, розовата сьомга, пилешките яйца, изварата, бобът и чесънът са богати на селен.
Какви храни са вредни за ставите?
Както можете да видите, списъкът с храни полезни за ставите, е много обширен. Също така си струва да споменете какво да намалите в менюто си.
- Мазни и пържени храни;
- Пушени меса и маринати;
- Печене и сладкиши;
- Кафе и черен чай;
- Бобови растения;
- Домати и други нощни растения;
- Консервирани храни;
- Спанак и киселец.
Всички изброени продукти по един или друг начин влияят на баланса на полезните микроелементи в организма: измиват калция или намаляват неговото усвояване, нарушават синтеза на колаген и провокират възпалителни процеси.
За пореден път се убеждаваме, че всяка система в човешкото тяло зависи от пълноценното и разнообразно хранене. И ако само преразгледате диетата си, но и добавите малко активност, положителните промени няма да закъснеят.