Царска туршия – хрупкава зимнина
Царската туршия е неотделима част от българската и блаканската кухня, както и от кулинарното наследство на страната ни. Тaзи традиционна кисела разядка се отличава с богат вкус, характерен аромат и красива палитра от цветове. Приготвянето и хапването на този вид туршия има дълга история, която се преподава от поколение на поколение, а за ракийка е просто незаменимо мезе. Ето и рецептата от тефтера на една трудолюбива жена и добра баба.
Необходими зеленчуци за туршията
- 1.5 кг камби;
- 1.5 кг моркови;
- 1кг цветно зеле;
- 1кг зелени домати;
* общо 5 килограма килограма зеленчук.
Съставки за марината на царска туршия
- 600мл оцел;
- 600гр захар;
- 300гр олио;
- 200гр ситна сол;
- черен пипер (на зърна);
- бахар (зърна);
- дафинов лист;
- 10 аспирина.
* количеството на подправките е по ваш вкус.
Как се прави царска туршия?
Приготвяне на маринатата
Маринатата за тази царска туршия се прави като студен разтвор!
Смесваме оцета, солта и захарта до пълно разтвяряне, а после добавяме и олиото, като разбъркваме още веднъж много добре получената марината.
Обработка на зеленчуците
Зеленчуците се нарязват на ситно и се слагат в кофа с капак или друга подобна съдина. Заливаме ги с вече студено приготвената марината и така престоява за 2 дни, като от време на време се разбърква.
Пълнене и заливане
След това пълним изцедените зеленчуци плътно в еднолитрови буркани или 3л (както ви е по-удобно). В маринатата, която е останала в кофата счукваме 10 аспирина и ги разтвряме добре.
Заливаме с разтвора, затваряме добре бурканите и прибираме в килера.
Това е, няма как да объркате. Получава се невероятно вкусна и хрупкава туршия, която лично ние сме изпробвали и харесваме много.
Съвети при правене на царска туршия
- Винаги използвайте свежи и зрели зеленчуци за по-добър вкус и текстура.
- Тази рецепта е наистина чудна и уникална на вкус, но може да експериментирате със съставките, за да намерите своята предпочитана комбинация.
- Подправките могат да бъдат променяни според вкуса ви, така че не се притеснявайте да добавите други подправки към рецептата.
- Ползвайте чисти буркани със здрави капачки.
- Оставете туршията да узрее поне за няколко дни преди консумация за по-добър вкус.
Кратко обобщение
Тази рецепта за царска туршия от тефтера на баба Стойка е без варене, овакумява се сама от натурално задействаната млечно-кисела ферментация на зеленчуците, при която по естествен път се отделят алкохол, киселини и газове, като последните, понякога могат да издуят капачката на буркана.
Ако тази рецепта ви е харесала и вече сте я изпробвали, вижте още една рецепта за туршия за подобна туршия, на тази връзка. Ако пък не сте правили още кисели краставички, побързайте, сега му е времето.
А зелето (кьосето) скоро ще се „завие“ и чака само да завъртите и него :), ето една рецепта за кисело зеле в буркан и още една за кисело зеле в бидон.
Успех!