ЗдравеНародна медицина

10 бабини рецепти при гнойна ангина

В народната медицина има богата съкровищница от бабини рецепти при гнойна ангина, предавани от поколение на поколение, които се използват за облекчаване на симптомите при това състояние и за подсилване на организма по естествен път.

В по-долните редове ще разсгледаме именно няколко народни средства и натурални продукти с доказано антисептично, противовъзпалително и имуномодулиращо действие.

Какво е гнойна ангина?

Гнойната ангина, позната още като остър тонзилит с гнойни налепи, е състояние, което засяга гърлото и сливиците, предизвиквайки силна болка, затруднено преглъщане, температура и общо неразположение.

Причинява се най-често от бактериални инфекции, най-често стрептококи от група А. В медицината лечението включва антибиотици, но много хора се обръщат и към проверените с времето домашни методи, особено в началните стадии или като съпътстващо средство.

Бабини рецепти при гнойна ангина от гаргара със солена вода и сода бикарбонат

Тази проста, но ефективна рецепта се използва от десетилетия. Смес от топла вода (около 200 мл.), 1 чаена лъжичка сол и 1/2 чаена лъжичка сода бикарбонат създава алкална среда, която инхибира развитието на бактериите в гърлото.

Как да я приложите:

Гаргарата се прави на всеки 2-3 часа, като течността не се гълта. Тя омекотява лигавицата, отмива гнойните налепи и намалява възпалението.

Чай от лайка с мед и лимон при ангина

Лайката притежава мощно противовъзпалително и антисептично действие, което я прави идеална при възпаления на гърлото.

Начин на приготвяне нан рецептата:

Приготвя се запарка от 1 супена лъжица изсушена лайка на 250 мл. вряла вода, оставена да кисне 10 минути. След това чаят се прецежда, добавя се 1 чаена лъжичка мед и малко прясно изцеден лимонов сок.

Как се приема:

Този чай може да се приема 3-4 пъти дневно, като същевременно хидратира организма и облекчава болката.

Бабини рецепти при гнойна ангина от прополис

Прополисът е едно от най-ценните средства в народната медицина при инфекции на гърлото. Той има мощно антимикробно действие, дължащо се на високото съдържание на флавоноиди и етерични масла.

Как да я приготвяне:

Използва се прополисова тинктура (20-30 капки в 1/2 чаша вода) за гаргара няколко пъти дневно. Освен това могат да се смучат прополисови таблетки или просто малко парченце чист прополис.

Употреба:

Приемът на мед на гладно също подпомага лечението чрез овладяване на възпалителния процес.

Бабини рецепти при гнойна ангина с печен лук с мед

Една от най-старите бабини рецепти включва печен лук, който се използва като природен антибиотик. Един средно голям лук се запича във фурната, след което се намачква и смесва с 1 супена лъжица мед.

Как да приемата сместта:

Получената смес се консумира 2 пъти дневно. Лукът съдържа алицин, което е мощно антимикробно вещество, а медът усилва неговото действие и същевременно омекотява гърлото.

Компреси от извара и ленено семе при гнойна ангина

За локално облекчение на болката и подуването може да се използва топъл компрес на шията. Изварата се загрява леко и се поставя между две парчета марля, които се увиват около гърлото и се покриват с вълнен шал.

Алтернатива е лапа от счукано ленено семе, сварено с малко вода до получаване на каша. Компресите се държат около 30-40 минути, като имат успокояващ и противовъзпалителен ефект.

Ябълков оцет и вода за изплакване

Ябълковият оцет се използва поради своите антимикробни свойства и способността да разгражда гнойните налепи.

Смесват се 1 супена лъжица ябълков оцет с 200 мл. топла вода. С този разтвор се прави гаргара 3-4 пъти на ден. Важно е след употреба устата да се изплакне с чиста вода, за да се избегне дразнене на зъбния емайл.

Бабини рецепти при гнойна ангина с топло мляко с куркума

Куркумата съдържа куркумин, което е вещество с мощно противовъзпалително и антибактериално действие. Половин чаена лъжичка куркума се разбърква в чаша топло прясно мляко, като може да се добави и малко мед.

Как да употребите настойката:

Напитката се пие вечер преди сън, като облекчава болката и подпомага възстановяването на лигавицата.

Гаргара с чай от невен или салвия

И двата вида билки са доказани с антибактериалното си и противовъзпалително действие. Невенът успокоява раздразнената лигавица, а градинският чай намалява отока и болезнеността. Подготвя се запарка от 1 супена лъжица от избраната билка на 250 мл. вряща вода. След като чаят поизстине, се използва за гаргара, няколко пъти дневно.

Вдишване на билкови пари при гнойна ангина успокояват

Парна инхалация с лайка, мащерка, мента или евкалипт облекчава дишането, отпуска напрегнатите тъкани и ускорява оздравяването. В тенджера с вряща вода се прибавя шепа билки. След отстраняване от огъня, болният се навежда над парата, покрива се с кърпа и вдишва дълбоко около 10 минути. Процедурата се повтаря сутрин и вечер.

Почивка и подкрепа на имунната система

Наред с всички домашни средства, едно от най-важните „лекарства“ остава покоят. Организмът се нуждае от време и енергия, за да се справи с инфекцията. Консумацията на витамини (особено витамин С), леки бульони и топли напитки, както и избягването на студени или дразнещи храни, също имат ключово значение.

Гнойната ангина изисква сериозно внимание, особено когато протича с висока температура, подути лимфни възли и затруднено преглъщане. Медицинската намеса е важна и често незаменима, но бабините рецепти предлагат ценна подкрепа в процеса на възстановяване. Чрез използването на натурални средства се постига облекчение на симптомите, стимулира се имунната система и се съкращава периодът на боледуване.

Домашната грижа, когато е съчетана с наблюдение от лекар и внимание към сигналите на тялото, може да превърне лечението в по-лека и по-естествена част от ежедневието. В тези бабини рецепти при гнойна ангина откриваме не просто терапевтични техники, а и връзка с природата, която е била най-добрият лечител в миналото.

снимка: Adobe

ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

ПРЕПОРЪЧАНО