10 лесни начина да се успокоим, когато сме нервни

Ставаме нервни в ситуации, които смятаме за животозастрашаващи или когато се притесняваме силно за нещо.

За мнозина е необходимо време, за да постигнат вътрешен мир, а някои започват да го търсят едва когато стресът стане постоянен.

Ето как да се успокоите и да не станете  жертва в критични ситуации.

Контакт с вода

Миенето на чинии е лесна психотерапевтична сесия. Шумът на чистата течаща вода ще облекчи умората и ще вземе със себе си цялата „мръсотия“, не само битовата.

В допълнение към миенето на чинии има добре познати класики: вземете вана, душ, отидете рано сутрин или вечер да плувате когато и където имате възможност.

Бройте до 10

Просто брой до десет бавно. Контролирайте вашите вдишвания и издишвания. Това препоръчват лекариТЕ и спортни треньори.

Нормален сън

Опитайте се да спите поне 7-8 часа на ден. Оптималната продължителност на съня е 8-9 часа. Ако не успявате да спите достатъчно всеки ден, то не забравяйте да го правите поне веднъж седмично.

Поллачете си

Плачът облекчава стреса. По време на този процес, заедно със слъзната течност, от тялото се отделят токсични вещества, които се образуват под въздействието на хормоните на стреса.

По възможност избягвайте стресови ситуации

Като правило се дразним от малки неща, задръствания, закъснял автобус, опашка в магазин, лошо време. Запомнете: важно е как се отнасяме към дадена ситуация, а не какво всъщност се случва.

Масажирайте главата и лицето си

На главата са концентрирани голям брой нервни окончания и много хора несъзнателно, нервно, прокарват пръсти през косата си и правят лек масаж. Направете го съзнателно: прокарайте пръстите си като гребен по главата си. Разтрийте бузите и челото с масажиращи движения и разтрийте слепоочията с кръгови движения.

Ароматерапия

Приятните аромати влияят на обонянието ни и имат мощен успокояващ ефект. Спрейове, аромастикове и ароматни свещи са подходящи за създаване на атмосфера на доброта и добро настроение.

Виж още: Трябва ли да простите изневяра

Работете

Ентусиазмът към задълженията ви в работата, допълнителните задачи са много подходящи, когато трябва да се разсеете от проблема. Тази опция е подходяща при продължителен стрес.

Слушане на музика, звуци от природата, гледане на филми

След тежък ден е добре да слушате музика. Препоръчва се музика за релакс – класика, ориенталска музика или каквото ви харесва. На много хора им помага да се отпуснат от звуците на природата, пеенето на птици, шума на гората или морето. Можете също така да гледате любимата си комедия.

Консултирайте се със специалист

Ако нито една от препоръките не ви помогна, по-добре е да се консултирате с психолог или психотерапевт. Лекарят ще разговаря с вас, ще направи тестове, ще работи с вас върху стресовите ситуации и техните причини и ще ви покаже как ефективно да се справяте с нервните разстройства. Погледнете ситуацията от другата страна. Всичко, което предизвиква раздразнение, има обратна страна. Обърнете внимание на положителните неща.

снимка: Adobe

Виж още: Най-честата причина за развод според психолози

Препоръчано