5 полезни съвета за сухи устни

Как да се преборим с неприятното състояние на сухи устни и да избегнем напукването. Устните ви могат да се напукат и изсъхнат, когато са изложени на слънце, вятър или студен въздух. През устните се губи повече влага, отколкото през която и да е друга част на лицето или тялото.

Когато устните загубят влага, кожата, която ги покрива, може да стане стегната и да започне да се цепи. Много е изкушаващо да отхапете със зъби част от изсъхналата кожа, но никога не го правете. Това само ще накара устните ви да кървят и ще заздравеят по-бавно.

Причини за сухи устни

Сухите и напукани устни са често срещано неудобство, особено през зимата, когато времето е по-сухо. Съществуват обаче редица причини, които предизвикват това състоянието. Ето и някои от тях:

  • Комплексна физиология на устните: устните имат уникална структура. Кожата им е по-тънка в сравнение с други области на тялото и нямат мастни жлези, което ги прави податливи на сухота и по-чувствителни.
  • Въздействие на студеното време: ниските температури и зимните ветрове могат да лишат кожата от естествените й мазнини, което води до сухи и напукани устни.
  • Влияние на козметиката: изборът на продукти за устни, които съдържат дразнещи съставки, може да влоши сухотата на устните.
  • Вредни навици: прехапването на устните или овлажняването им със слюнка,  поради нервност, или от несъзнателен навик, може да влоши сухотата и да причини нараняване.
  • Обща дехидратация на тялото: липсата на хидратация на тялото пряко засяга здравето на кожата, включително и тази на устните. Пийте поне по 2 литра вода на ден.

Как да се справим със сухи устни

Ето няколко съвета за това как да се предпазите от това неприятно състояние.

1. Пийте (и яжте) правилно

Всички знаем, че питейната вода има много ползи. Учените могат да спорят колкото си искат за количеството, но наистина необходимите два-три литра вода на ден, са от съществено значение. Относно храната…, ако устните ви вече са напукани, въздържайте се от пикантни храни и грейпфрут, докато ситуацията се нормализира. Устните ви нямат нужда от допълнителен дразнител.

2.Защита за сухи устни

Когато седите на плажа, ползвате слънцезащитен лосион, а през зимата, преди да излезете навън, слагате шапка и ръкавици… Правете нужното и за вашите устни, тъй като те заслужават не по-малко внимание. Препоръчва се да нанасяте балсам със защитен фактор през цялата година, ако устните ви са често сухи.

3. Не облизвайте устните си

Дори храната да е най-вкусното нещо което сте яли през деня, никога не се облизвайте. Слюнката съдържа ензима амилаза, който още в устата започва първия етап от дългосрочния процес на смилане на храната. Ензим, който безпроблемно се справя с нишестето в устната кухина и го разгражда на съставните му части и няма да се церемони и с нежната кожа на устните ви. Друго табу е хапането на устни. Когато устните се белят, човек има неустоимо желание бавно и внимателно да отстрани мъртвата кожа. Никога и при никакви обстоятелства не правете това. Първо, регенерацията в областта на устните е изключително бавна и болезнена, и второ, може да се получи инфекция.

4. Използвайте балсам за сухи устни

Признак, че сте се сдобили с качествен балсам е наличието на вазелин, диметикон, масло от ший или хиалуронова киселина в състава си Всички те са способни да задържат влагата и да поправят малките щети. Смята се, че текстурата на балсама трябва да бъде вискозна и пластична, но не и восъчна. Ако страдате от екзема, тогава балсамът не трябва да съдържа ланолин, тъй като може да влоши състоянието. Обърнете внимание на вкуса и аромата, особено на мента или канела, тъй като те  макар и не винаги се оказват спирачка в процеса на „лечение“ на сухата кожа на устните.

5. Хидратирайте ги постоянно

През нощта, непосредствено след измиване или след грижа за устната кухина, преди червило или гланц нанасяйте добър балсам за устни. Общо взето трябва да го използвате около 6-8 пъти на ден ако постоянно имате сухи устни.

Препоръчано