6 причини, защо четенето е най-добрата тренировка за мозъка

Колко често се оказвате, че не може да влезете в онлайн акаунта си, защото сте забравили паролата си? Или колко често лежите будни през нощта, неспособни да спите поради стреса през деня?

Това е обичайно преживяване за много от нас. Четенето е фантастичен метод за поддържане на ума ви здрав, буден и в добро здраве.

Считайте го за „упражнение“ на мозъка, което е необходимо за неговия „тонус“. По-долу ще ви предсавим ползите от четенето за поддържане на оптималното здраве на мозъка.

1. Увеличава мозъчната възприемчивост

Редовното четене не само покачва общата ви интелигентност, но и значително подобрява когнитивните функции. Също както бягането влияе благоприятно на сърцето, редовното потапяне в книги заздравява паметта, тъй като „тренира“ мозъка. С годините паметта и умствената ни активност отслабват, но ако четенето се превърне в навик, то може да забави тези процеси, запазвайки умствената ви острота за по-дълго време.

2. Подобрява паметта

Когато се отдадете на четене, не се занимавате само с визуално разпознаване на думи. В процеса участват езиковата обработка и асоциативното учене. Тази комплексна стимулация на мозъка е изключително полезна за когнитивното здраве. За възрастните хора това означава забавяне деменцията и лесен начин за поддържане на умствената бдителност.

Много от ползите от четенето се засилват пропорционално на това колко често го правите. Ако обичате да четете онлайн романи винаги щом разполагате със свободен миг, ще се радвате на по-значително разширяване на речника и яснота на ума. Възможността да четете безплатно и неограничено в мрежата дава допълнителен стимул да продължавате. Хората, които разчитат само на физически книги, понякога се оказват в ситуации, в които не могат да четат заради технически или практически пречки, и така ефектът от редовната умствена тренировка може да се намали.

3. Стимулира емпатията

Случвало ли ви се е да се почувствате толкова въвлечени в история, че да преживеете случващото се в нея почти като реален опит (дежавю)? Това има научно обяснение: мозъкът ви невинаги различава дали нещо действително се е случило или е просто прочетено в книга. Четивото активира същите области на мозъка, които биха се задействали при истинско събитие. Така романите са способни да пробудят дълбоки емоции и размисли, а докато технологиите за виртуална реалност са съвременният начин за „потапяне“ във въображаем свят, четенето е първоизточникът на тази форма на пълна ангажираност.

4. Помага ви да се отпуснете

Приключването на деня с интересна книга (съчетана или не с чаша вино) е толкова привлекателно, колкото и да се потопите в четиво през дълъг полет на самолета. Различни изследвания показват, че четенето може да намали нивата на стрес с до 68%. В този случай няма голямо значение какво точно четете, просто е достатъчно историята да ви погълне изцяло, за да избягате мислено от напрегнатото ежедневие и да се отдадете на въображението на автора.

5. Подобрява концентрацията

Когато се задълбочите в книгата, всяка пропусната подробност може да ви коства важна част от смисъла. Всеки ред е наситен с информация и изисква вниманието ви, за да възприемете сюжета в пълнота. За разлика от филмите и аудио записите, които текат без прекъсване, четенето ви позволява да спрете, да се върнете назад и да обмислите детайлите. За да проследите всяко действие и да не пропуснете внезапен обрат, се налага да поддържате постоянен фокус.

6. Подобрява съня

Ако избирате хартиена книга преди лягане, шансовете ви за по-качествена почивка се увеличават значително. Много повече, отколкото ако прекарвате времето си пред екран. Електронните устройства, включително електронни четци и таблети, могат да забавят процеса на заспиване и да нарушат естествения ви цикъл на сън.

Това важи не само за възрастните, но и за децата. Според статистиката, над половината от децата, които използват мобилно устройство преди лягане, губят средно около 20 минути от предвиденото им време за сън. Следователно, за да се насладите на по-добър сън, можете да заложите на традиционната книга, вместо да прелиствате телефона си, който допълнително натоварва мозъка и очите ви.

***

Четенето е тренировка за ума, както ходенето на фитнес е тренировка за тялото. Ако цените умствените си способности и искате да ги развиете, едва ли ще може да постигнете това без книгите. По аналогия с фитнеса, всеки може да избира степента на умствена подготовка, която да му подхожда най-добре.

Научавайте винаги първи най-новото от Тами Бг, като ни последвате в Google Новини

Препоръчано