Важно: Преди да приложите която и да е от следните комбинации, се консултирайте с медицински специалист, особено ако имате хронично или тежко състояние.
1. Сок от цвекло и моркови
Ползи: Цвеклото е богато на желязо и фолиева киселина, а морковите съдържат витамин A и антиоксиданти. Комбинацията помага при анемия, като стимулира производството на червени кръвни клетки.
Как да го приготвите:
Измийте и обелете 1-2 глави червено цвекло и 2-3 моркова. Изцедете ги в сокоизстисквачка и консумирайте сока веднага. По желание може да добавите малко лимонов сок за освежаващ вкус.
2. Бабини рецепти за нисък хемоглобин с мед, лимон и орехи
Ползи: Медът снабдява организма с лесноусвоими въглехидрати и минерали, лимонът е богат на витамин C, а орехите съдържат желязо, магнезий и полезни мазнини.
Как да приготвите рецептата:
Смесете 200 г смлени или ситно нарязани орехи с 200 г качествен мед. Добавете сока на един лимон и разбъркайте добре. Вземайте по 1 супена лъжица от сместа сутрин на гладно.
3. Настойка от коприва
Ползи: Копривата от векове се използва в българската народна медицина при кръвотворни проблеми. Тя е богата на желязо, витамини и минерали.
Как да я приготвите:
Залейте 1 супена лъжица сушена коприва с 200 мл вряща вода и оставете да се запари за 5-10 минути. Прецедете и пийте по 1 чаша 2 пъти на ден. Можете да добавите мед или лимон за вкус.
4. Бабини рецепти за нисък хемоглобин с ябълки с мед
Ползи: Ябълките осигуряват естествени фруктози и желязо, а медът подобрява усвояването на желязото.
Как да приготвите рецептата:
Измийте добре няколко ябълки (предпочитат се по-кисели сортове). Нарежете ги на парчета и поръсете с 1-2 чаени лъжички мед. Консумирайте като следобедна закуска или междинно хапване през деня.
5. Спанак и лапад в супи
Ползи: Листните зеленчуци като спанак и лапад са висококачествен източник на желязо, фолиева киселина, витамини от групата B и други минерали.
Как да я приготвите:
Пригответе лека зеленчукова супа с лук, моркови и картофи и добавете ситно нарязан спанак или лапад в края на готвенето, за да запазите ценните им вещества. Подправете със сол, черен пипер и малко зехтин.
6. Сусамов тахан и петмез
Ползи: Сусамовият тахан е изключително богат на калций и има умерено съдържание на желязо. Петмезът съдържа значителни количества желязо и други минерали, които подпомагат кръвообразуването.
Как да го приготвите:
Смесете равни части сусамов тахан и петмез и разбъркайте добре. Приемайте по 1 супена лъжица сутрин, за да подсилите организма си.
7. Бабини рецепти за нисък хемоглобин с чай от шипка
Ползи: Шипката е богат източник на витамин C, който подпомага усвояването на желязото от организма.
Как да го приготвите:
Счукайте или нарежете няколко сушени шипки и ги залейте с гореща вода. Оставете ги да се запарят за 10-15 минути. Прецедете и пийте 1-2 чаши на ден. Добавете мед за подслаждане, ако желаете.
8. Смути с банан и фурми
Ползи: Бананите доставят естествени захари и калий, а фурмите са богати на желязо и фибри. Заедно дават енергия и подпомагат кръвообразуването.
Как да го приготвите:
В блендер сложете 1 банан, 2-3 фурми (без костилки), половин чаша прясно или ядково мляко и малко канела за аромат. Блендирайте до получаване на гладка смес.
9. Бабин лек за нисък хемоглобин с каймак и канела
Ползи: Каймакът е с високо съдържание на мазнини и съдържа известно количество желязо и други минерали. Канелата подобрява кръвообращението и придава приятен аромат.
Как да приготвите рецептата:
Добавете щипка канела към 1-2 супени лъжици каймак (или пълномаслено кисело мляко). Консумирайте като десерт или закуска. Може да се добави и малко мед за подслаждане.
Ниското ниво на хемоглобин може да бъде сериозно състояние и да изисква лекарска намеса. Народните и така наречените бабини рецепти за нисък хемоглобин могат да допълнят здравословната диета, но не бива да се разчита само на тях. Ако усещате трайна умора, задух или сте диагностицирани с анемия, задължително потърсете медицински съвет.
Статията има информативен характер и не замества професионалната медицинска помощ.
снимка: Adobe
Виж още: